Mevsimlik Tarım İşçilerine Sahip Çıkılmalı
Çorum İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Ali Sami Odabaş, Çorum tarımının belirli bir noktaya gelmesinde ve verimliliğin sağlanmasında mevsimlik tarım işçilerinin katkısının büyük olduğunu belirterek, işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.
İl Genel Meclisinin geçtiğimiz Mayıs dönemi toplantılarında İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale ettiği; "Mevsimlik tarım işçilerine yer tespiti nasıl yapılmaktadır? İlimizdeki ikametleri nasıl olacaktır?" şeklindeki araştırma önergesinin raporu, meclisin bugünkü toplantısında görüşüldü.
Komisyon Başkanı Ali Sami Odabaş, mevsimlik tarım işçilerinin en fazla Alaca ilçesinde bulunduğunu, şu anda Çorum'da toplam 714 mevsimlik tarım işçisi tespit ettiklerini, bunun 429'unun Alaca'da, 65'inin Çorum Merkezde, 23'ünün Bayat'ta, 63'ünün Boğazkale'de, 37'sinin Mecitözü'nde, 66'sının Sungurlu'da, 31'inin ise İskilip'te olduğunu, ancak bu sayının 1 ay sonra 1000'in üzerine çıkabileceğini söyledi.
Ali Sami Odabaş, konuşmasında özetle şu konulara değindi:
"Öncelikle ilimizde mevsimlik tarım işçilerinin sayıları nedir? İlçelere göre yoğunluğu nedir? Yerleşimleri nasıldır? Bunlara bir bakalım. Mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukla Alaca İlçemizde bulunduğu, Merkez, Sungurlu, Boğazkale, Mecitözü, İskilip ve Bayat İlçelerinde de az sayılarda bulundukları görülmektedir. Diğer 7 ilçemizden ise bildirilen bir sayı yoktur.
Önergede bahsi geçen 2017/6 sayılı Başbakanlık Genelgesinin irdelenmesinde fayda vardır.
Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla; bulundukları illerden başka illere giden vatandaşlarımızın ve ailelerinin bu süreçte yaşadıkları sorunlarının giderilmesine yönelik olarak aşağıda belirtilen çalışmalar, ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle yürütülecektir.
Valiliklerce, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştığı yerlerde; eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ortak kullanım alanları olan, iklim şartlarına uyumlu, emniyetli, ekonomik, estetik ve fonksiyonel, prefabrike, betonarme ya da çelik iskeletli, yeterli büyüklükte bir bina ile elektrik, su ve kanalizasyon alt ve üst yapısı bulunan geçici yerleşim alanları oluşturulması sağlanacaktır.
Geçici yerleşim alanları; Hazine taşınmazları arasından seçilecektir.
Geçici yerleşim alanlarına su ve elektrik hizmeti verilmesine ilişkin abonelik ve kullanım bedelleri yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları ile il özel idareleri bütçelerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca aktarılan ödeneklerden karşılanacaktır.
Geçici yerleşim alanlarının belirli aralıklarla her türlü haşerelere karşı ilaçlanması ile atıkların uzaklaştırılması, temiz içme ve kullanma suyu sağlanması hizmetleri; belediye sınırları içinde veya mücavir alanlarda ilgili belediyelerce, belediye sınırları dışında ise il özel idarelerince yerine getirilecektir.
İl halk sağlığı müdürlüklerince kanser taramaları ile bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taramaları, aşılamaları, gebe, bebek ve çocukların izlemleri yaptırılacak,bu hizmetlerin ve hizmetlere erişimin kolaylaştırılması amacıyla mobil sağlık ekipleri oluşturulacaktır.
Sağlık hizmeti sunulan mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin T.C. kimlik numaraları her hizmet sunumunda alınarak, kişi bazında sunulan sağlık hizmetinin türü , bu hizmetin verildiği sağlık birimi/yer bilgisi ile birlikte Mevsimlik Tarım İşçileri Bilgi Sistemi’ne (e-METİP) aktarılacaktır.
Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerince sosyal hizmetler kapsamında ailelerin bilgilendirilmesi sağlanacak ve aileler; kadın, çocuk, engelli ve yaşlılar için sunulan hizmetlerden yararlandırılacaktır.
İl milli eğitim müdürlüklerince; öncelikle geçici yerleşim alanlarında eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan binanın, çocuklar için etkin bir eğitim merkezi olarak kullanılması sağlanacak; işçilerin zorunlu öğretim çağındaki çocuklarının eğitimlerini devam ettirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan 2016/5 sayılı Genelge hükümleri titizlikle uygulanacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılmakta olan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Yönetim Bilgi Sistemi’nde (e-Okul) yer alan mevsimlik tarım işçisi çocuklarına ilişkin kayıtlar e-METİP’e aktarılacaktır.
Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda ilimizde de hızlı bir şekilde çalışmalar başlatılmış, öncelikle yukarıda bahsettiğimiz üzere hangi ilçede ne kadar mevsimlik tarım işçisinin bulunduğu ve İlçe merkezinde mi, kırsal alanda mı bulundukları tespit edilmiştir. Yoğunluğun Alaca İlçemizde olduğu tespit edilmiş, ancak buradaki işçilerinde iş durumuna göre sürekli yer değiştirdikleri, Fen Lisesi arkası olarak belirtilen alanda bir birikmenin (yoğunluğun) olduğu gözlenmiştir. Ancak buradaki sayıda sürekli değişmektedir. Ayrıca diğer yerlerde bulunan işçiler çeşitli sebeplerle (farklı aşiretten olmaları, farklı illerden olmaları, iş dağılımı, ortak tarla ekilmesi gibi) bu alana gelmek istememektedirler. Dolayısıyla işçilerin tamamının bir alanda toplanması mümkün gözükmemektedir.
Mayıs ayı sonu itibariyle ilimizdeki mevsimlik tarım işçileriyle ilgili yapılan toplantıda sayılar tespit edilmiş, genelge çerçevesinde yapılabilecekler tartışılmış ve ilk etapta Alaca’da bulunan Fen Lisesi arkası olarak belirtilen alanda bir düzenleme yapılması, bu alana elektrik, su ve diğer altyapı hizmetlerinin iletilmesi için çalışma yapılması değerlendirilmiştir."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.