Çorum İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Abdullah Meteoğlu, Çorum'un yarı değerli veya değerli taşlar açısından şanslı bir il olduğunu, ilimizde birçok değerli taşa rastlandığını belirterek, insan sağlığı açısından da olumlu sonuçları bulunan bu taşların ekonomiye kazandırılmasını istedi.
İl Genel Meclisi Başkanlığınca geçtiğimiz Aralık ayı toplantılarında Turizm Komisyonuna havale edilen "İlimiz genelinde yarı değerli taş varlığı bilinmektedir. Bu yarı değerli taşların şehrimize ve ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla ne gibi bir çalışma yapılabilir? Bu yarı değerli taşlardan ne gibi bir eserler yapılabilir?" şeklindeki araştırma önergesi sonuçlandı.
Turizm Komisyonu Başkanı Abdullah Meteoğlu, komisyonun yaptığı çalışmalar ve hazırladığı rapor hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Bazı yarı değerli veya değerli taşları beraberinde getirerek görsel bir sunum yapan Meteoğlu, Çorum'da birçok değerli taşa rastlamanın mümkün olduğunu anlattı.
Meteoğlu, açıklamasında şu bilgileri verdi:
"Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar her dönemde insanlığın ilgisini çeken ve “değerli taş” olarak adlandırılan renkli, ışıltılı taşlar, çeşitli özellikleri ile farklı anlamlar kazanmışlardır.
İnsanoğlunun değerli saydığı nesneleri sevdiklerine armağan etmeye yatkınlığı nedeniyle bu taşlara anlamlar yüklenmeye başlanmıştır.
Maden yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenleriyle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere verilen addır. Ülke ekonomisi gelişimi ve kalkınmasında önemli rol oynar. Maden bakımından zengin ülkelerin madenleri işlemesi ve pazarlanması ekonomiye büyük fayda sağlar.

DEĞERLİ TAŞLARIN OLUŞUMU

Tüm değerli taşların kökeni, yeryüzü çekirdeğinin sürekli hareket halindeki ve daima dış yüzeye ulaşmaya çalışan erimiş magma dayanır.
Bu kızgın kütlenin sadece küçük bir kısmı volkanik faaliyet ve lav akışı meydana getirir ve magma, çoğunlukla gezegenin alt tabakasındaki yeraltı çatlaklarına akar. Bu erimiş kaya ve mineraller kütlesine, kaynayan sular, buhar ve gazlar da eşlik eder. Bunlar soğurken bu yarıklarda biriken birçok mineralle birleşerek, kristalleri değerli taşları ve yarı değerli meydana getirirler.
Oluşum ve gelişimlerini milyonlarca yılda tamamlayan bu değerli taşlar, sürekli olarak içlerine, güçlü elektromanyetik enerjide depolarlar.Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar her dönemde insanlığın ilgisini çeken ve “değerli taş” olarak adlandırılan renkli, ışıltılı taşlar, çeşitli özellikleri ile farklı anlamlar kazanmışlardır.
İnsanoğlunun değerli saydığı nesneleri sevdiklerine armağan etmeye yatkınlığı nedeniyle bu taşlara anlamlar yüklenmeye başlanmıştır.

ÇORUM’DA BULUNANYARI DEGERLİ TAŞLAR:
Akik, Jasber, Dentril, Opal, Quartz, Calsedon, Kantaşı, Ametist, Aquamarine, Topaz, Agat.
Boğazkale ve Mecitözü ilçelerinde Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ve İl Genel Meclisi Turizm Komisyonunun katkıları ile Maden Teknik Arama Enstitüsü (MTA) ekipleri tarafından bir yüzey araştırması yaptırılmış ve yapılan incelerlerde olumlu görüş belirtmişlerdir.
Bu incelemem sonucu Boğazkale ve Mecitözü Halk Eğitim Merkezleri marifeti ile takı tasarım ve el sanatı kursları açılması ve ilimizdeki bu yarı değerli taşların işlenmesinin uygun olacağı kanısına varılmıştır. Bu merkezlerde takı ve tasarım ustalarının yetiştirilmesi, yarı değerli taşların işlenmesi işi için birer atölye kurulması bölge ve ülke ekonomisine kazandırılması düşünülmektedir.

AKİK TAŞININ ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI:
Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Damarları kuvvetlendirir. Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir. Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır. Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır. Ağrıları gidermek için kullanılabilir. Mavi renkli olan diğer taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin diğer türlerinden farklı olarak boğaz çakmasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir. Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar.

JASPER TAŞI
Fiziksel Etkileri:

Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar.
Bedeni toksinlerden temizler, kan yapımına yardımcı olur.
Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Mide,bağırsak ve böbrekler için faydalıdır.
Toprak enerjisini çekip vücuda vererek, kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır.
Hormon sistemini dengeler."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.