Anadolu Hitit Dernekleri Çorum Federasyonu Kadın Konseyi Başkanı Dudu Sır, kadınların her alanda etkin olması, ülkemizde demokrasinin, barışın hoşgörünün ve sevginin egemen olması demek olduğunu belirterek, “Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, özlemini duyduğumuz geleceğin mutlu dünyasının oluşturulması çabalarında kadınların katkılarının belirleyici olacağına inanıyoruz” dedi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklamada bulunan Sır, 8 Mart’ın kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin hatırlandığı, kadınların taleblerini haykırdıkları gün olduğunu belirtti.
Sır, Türkiye’de kadının yaşamının tüm alanlarından dışlandığını, dışarıdan bakıldığında her şeyin kadınlar için yapılmış gibi göründüğünü ancak gerçeğini yansıtmadığını, 8 Mart’ın değerlerine ve geleneğine sahip çıkılması gerektiğini savundu.
Sır, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Bugün 8 Mart 1857’de ABD’nin New York şehrinde konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40,000 işçinin, insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı isyan ettiği ve 129 işçinin can verdiği gün. Bugün 8 saatlik işgünü!” ‘Eşit işe, eşit ücret! Sendikalaşmaya ve oy hakkı!’ talebiyle, kadınların erkeklere eşit haklara sahip olmak için mücadeleye başladığı gün.
Ülkemizde, gazetelerin kadın sayfaları, kadın ekleri var. Televizyonların kadın programları, partilerin kadın kolları, kadın kotaları, hükümetlerin kadından sorumlu bakanları, kadın matineleri var. Kadın dergileri var, kadın sığınma evleri, kadın dernekleri var. Dışarıdan bakıldığında ülkemizde her şey kadınlar içinmiş gibi görünüyor. Oysa gerçekler, göründüğü gibi değil.
Kadına yönelik şiddetin azalmadan sürdüğü, her dört kadından birinin şiddet gördüğü, son 10 yılda kadın cinayetlerinin, yüzde 1400 arttığı bir ülkede yaşıyoruz.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, kadına karşı ‘şiddetten’ mahkumiyet alarak’ bir ilki gerçekleştiren bir ülkede yaşıyoruz.
Nüfusunun %49,8’i kadın olduğu halde, kadınların istihdama katılım oranının, sadece yüzde 24 olduğu, kadının yaşamının tüm alanlarından dışlandığı bir ülkede yaşıyoruz.
Torba yasayla kadın-erkek, özel-kamu demeden ‘insan sömürüsünün’ kuralsız ve esnek çalışmanın alternatifsiz tek model olarak dayatıldığı, uygulamaya çalıştığı bir ülkede yaşıyoruz
Bugün, 8 Mart’ta, 8 Mart’ı sıradan bir kadınlar gününe indirgeyen, kadını eve hapsedip yaşamın tüm alanlarından koparmak isteyen, kadını köleleştiren cinsiyetçi anlayışlara kadına yönelik şiddete karşı mücadeledeyiz.
Dün olduğu gibi bugün de 8 Mart’ta; eşitlik, bağımsızlık özgürlük, politik, haksızlıkların ortadan kalkması daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için mücadele ediyoruz. Çünkü kadınların her alanda etkin olması gerekiyor.
Dün olduğu gibi bugün de 8 Mart’ta eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik haksızlıkların ortadan kalkması daha iyi çalışma koşulları elde edilmek için mücadele ediyoruz. Çünkü kadınların her alanda etkin olması, ülkemizde demokrasinin, barışın hoşgörünün ve sevginin egemen olması demektir. Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, özlemini duyduğumuz geleceğin mutlu dünyasının oluşturulması çabalarında kadınların katkılarının belirleyici olacağına inanıyoruz."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.