‘Çorum’da her beş kişiden biri eğitimle uğraşıyor’

Vali Necmeddin Kılıç, 530 bin nüfusu bulunan Çorum’da 120 bin kişinin eğitim alanında öğrenci veya öğretmen olarak faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Buhara Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Vali Necmeddin Kılıç, Çorum’da öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenliğinin sağlanması adına yapılan çalışmalardan bahsetti. Gençlerin ve çocukların zararlı alışkanlıklardan korunması gerektiğini vurgulayan Vali Necmeddin Kılıç, geçtiğimiz yıl içerisinde Çorum’da eğitim alanında uyuşturucu vakasının “yok denecek kadar az” olduğunu dile getirdi.

Katılımcıları okul servisleri konusunda da uyaran Vali Necmeddin Kılıç, “Servisler gerekli şartları taşımıyorsa, çocukları bırakın yürüsünler. Aksi takdirde servis daha tehlikeli olabilir” diye konuştu.

Kent Güvenlik Sistemi aracılığıyla 40 okulun çevresinde kamera ağı oluşturduklarını açıklayan Vali Necmeddin Kılıç, bu sistemle İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 24 saat boyunca okul ve çevresini inceleyebileceğini söyledi.

Vali Necmeddin Kılıç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitimi elbette çok önemli. Bugün Türkiye dünya ülkelerinden çok azına nasip olan genç bir nüfusa sahiptir. İlimizin nüfusu 530 bin civarındadır. Şuanda bizim Milli Eğitim’e bağlı okullarımızda 94 bin öğrenci bulunmaktadır. 16 bin öğrencinin de üniversitede okuduğunu düşünürsek, toplam 110 bin civarında ilimizde öğrenci eğitim görüyor.Bunlara eğitim vermek amacıyla 7 bin civarında da öğretmenimiz bulunuyor. Çorum’da her beş kişiden biri ya okuyor, ya da öğretmendir.

GENÇLERİMİZİ ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUMALIYIZ

Genç nüfusumuzun değerini bilmemiz gerekiyor. Dünyanın ve Türkiye’nin yarınlarına bakıldığında yüksele ve büyüyen Türkiye için en önemli unsurların birisi de sahip olduğumuz genç nüfustur. Gençliği korumamız gerekiyor. Gençliği kötü alışkanlıklardan, madde bağımlığından, uyuşturucudan korumamız gerekiyor. Avrupa’da bazı ülkeler sadece uyuşturucu belasından dolayı ekonomik krize girdiği ve çökmek üzeredir. Dolayısıyla uyuşturucuyla mücadele bizim için olmazsa olmaz, ihmal edemeyeceğimiz bir konudur. Bu konuyu toplumsal duyarlılıkla yürütmemiz gerekiyor. Madde bağımlığı da öyledir. Yasalarımızla vatandaşlarımıza verilen görev ve yetkisi vardır. Yasaya aykırı, anayasayı hiçe sayan konularda en azından görevi vardır. Bu görev en hafifiyle vatandaşın karşılaştığı suçu zabıta makamlarına bildirmektir.

UYUŞTURUCU VAKASI NEREDEYSE YOK

İlimizde uyuşturucu vakası neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu bizim için memnuniyet vesilesidir. Emniyet ve jandarma çok dikkatli çalışmalar yapmış, uyuşturucu tacirlerine, kan emicilere göz açtırmamıştır. Geçtiğimiz yılda neredeyse uyuşturucu vakası yoktur. Sadece 2 kişide görülmüştür, onlar da AMATEM’de tedavi altına alınmıştır. Tehlike büyük, tehlike kapıdadır. Bugüne kadar olmaması, olmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden bu duyarlılığı yayarak, özümseyerek her birimizin dikkatli olması gerekiyor. Kedinin fareyi yakalarken gösterdiği dikkati, biz uyuşturucuyla mücadelede göstermek zorundayız.

40 OKUL 24 SAAT İZLENECEK

Evlatlarımıza güvenli bir ortamı sunmamız gerekiyor. Bu kapsamda her türlü tedbirleri alıyoruz. Okullarımıza ‘Güvenli Okul’ koordinatörleri tayin ettik. Emniyet teşkilatımızdan bununla ilgili özel bir görev verdik. Yine okullarımızın çevresinin denetlenmesi için kent güvenlik sistemine adapte edilmiş 40 civarında okulda güvenlik kameraları bulunuyor. Bu kameralar Emniyet Müdürlüğü tarafından 24 saat izlenecek.

İLGİSİZ KİŞİLER ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİ RAHATSIZ EDEMEYECEK

Bu tedbirlerle birlikte velilerimizin, okul aile birliklerinin ve muhtarlarımızın da gayretleri çok önemlidir. Okul önlerinde ilgisiz kişilerin saatlerce beklemesi, okula giren ve çıkan öğrencileri rahatsız etmesi kabul edilemez. Çok yakında bir valilik emriyle okul bahçelerinde ve okul giriş, çıkışlarında ilgisiz kişilerin bulunmasını yasaklayacağız. Emniyet teşkilatımız da bu kişileri yasalar çerçevesinde etkisiz hale getirilecek. Birkaç gün içerisinde de bu kararımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Öğrenci, öğretmen olmayan kişiler okul bahçesinde veya çevresinde saatlerce durup öğrenci ve öğretmenleri rahatsız edemeyecek.

BIRAKIN ÇOCUKLAR YÜRÜSÜN

Servislerin bir kısmı Milli Eğitim Müdürlüğü, okul aile birlikleri tarafından bir kısmı da aileler tarafından kiralanmaktadır. Kiralanan araçlarda neleri arayacağımızı okul aile birliklerimiz, velilerimiz bilmelidir. Her aracı kiralamak, çocuklarımızın güvenliği için hayırlı değildir. Bir takım standartlara, ilkelere göre kiralama yapmak zorundayız. Bu ilkelere uyamıyorsa, bırakın çocuklar yürüsün. Servisin kendisi daha tehlikeli olabilir.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.