Rektör Alkan TRT Avaz’a konuk oldu

Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TRT Avaz’da her hafta yayınlanan, yapımcılığını Fikret Karakaya'nın, yönetmenliğini Ferhat Öztürk'ün yaptığı ve sunuculuğunu Mustafa Murat Bayram’ın üstlendiği “Panorama” adlı programa konuk oldu.

Rektör Alkan, programda Hitit Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmalar, yaşanan gelişmeler, ileriye dönük projeksiyonlar ile yeni tamamlanan tercih döneminin ardından öğrencilere üniversite hakkında tanıtıcı bilgiler verdi.

“YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 20 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞACAĞIZ”

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla toplam öğrenci sayılarının 20 bini bulacağını hedeflediklerini ifade eden Rektör Alkan, “Öğrenci sayımızın artmasının yanında istihdam odaklı bölüm ve programlarla öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında iş imkânlarının yüksek olmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda ilimize, bölgemize ve ülkemize faydalı insanlar yetiştirmek en büyük amacımız” diye konuştu.

Hitit Üniversitesi hakkında bilgiler veren Rektör Alkan, “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz (BESYO), Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmüş olup böylece Üniversitemiz bünyesinde şu anda 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 8 Meslek Yüksekokulunu aynı zamanda 107 önlisans, 73 lisans ve 35 lisansüstü olmak üzere toplam 215 program barındırmaktadır” açıklamasında bulundu.

Hitit Üniversitesinin tercih edilme oranına ve buna ilişkin yorumda bulunan Rektör Alkan “Son 3 yılda Üniversitemizin doluluk oranı %96’dır. Bu önemli bir gösterge. Çünkü her ilde bir üniversite varken ilimizde böylesi bir doluluk oranı çok önemli. Çorum, yaşaması güzel ve keyifli bir şehir. Öğrenciler de bu şekilde düşünüyor ki tercih oramızın yüksek olması bununla da ilgili diye düşünüyorum” dedi.

Alkan, Hitit Üniversitesinde öğrenci sayısındaki artışın yanında nitelliği de çok önemsediklerini ve bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyerek “OECD ortalamasına göre bir akademisyene 15-18 öğrenci düşüyor. Şu anda Üniversitemizde ise her 20-25 öğrenciye bir akademisyen düşüyor. Aynı zamanda 11 yaşında genç bir üniversite olmamıza rağmen Üniversitemizin sıralaması giderek her yıl artış gösteriyor. Üniversitemiz 2006’da kurulan üniversiteler arasında geçen yıl 8.ci iken şu anda 5.ci sırada. Bu hassasiyetle eğitim öğretim faaliyetlerimize devam ediyor ve böyle bir planlama dahilinde çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

“YENİ DÖNEMDE YENİ BÖLÜMLERLE ÖĞRENCİ ALIMINA BAŞLIYORUZ”

2017 YGS ve LYS sonuçlarına göre, üniversite birimlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Alkan, Tıp Fakültesi başta olmak üzere Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Çocuk Gelişimi, Medya ve İletişim, Spor Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Harita Kadastro, İç Mekan Tasarımı, Çevre ve Koruma, Mimari Dekoratif Sanatlar, Moda Tasarımı, Lojistik ve Laborant ve Veteriner Sağlık bölüm/programlarına ilk defa öğrenci alacaklarını açıkladı.

Çorum’da yurt konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Alkan “Üniversitemizde önemli sayıda öğrenci artışına paralel olarak Çorum KYK’nın da gerçekleştireceği yeni yatırımlar ve alınan tedbirler sayesinde Çorum’da yurt problemi bulunmamaktadır. Aynı zamanda Kampüsümüze yapılması planlanan KYK Yurdu da Türkiye’de ikinci olacak ancak kapasitesi 4000 kişilik en büyük yurt olarak yapılacak. Böylesi bir projeye imza atmak üzereyiz.” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTEMİZ HER ALANDA GELİŞİMİNİ HIZLA DEVAM ETTİRİYOR”

Rektör Alkan, istihdam odaklı bölüm/programlarıyla, nitelikli 673 öğretim elemanı, 378 idari personeli, Tıp Fakültesi, Hastane, dünya çapındaki sportif faaliyetler, Merkez Laboratuvar (HÜBTUAM), Teknoken, Antartktika’ya kadar gidebilen bir üniversite olmaları, yüksek doluluk oranı, 14 farklı Araştırma ve Uygulama Merkezi, akreditasyonu, üniversite-sanayi işbirliği, uluslararası öğrenci ve çalışmaları ve bağımsız uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda, Hitit Üniversitesinin her geçen yıl artış göstermesiyle önemli başarılara imza attığını belirterek, Hitit Üniversitesinin şehrin gelişimine katkı sağlayan, şehirle her anlamda bütünleşmiş ve başarılarıyla söz edilen bir üniversite haline geldiğini vurguladı.

“NEDEN HİTİT ÜNİVERSİTESİ?”

‘Neden Hitit Üniversitesi?’ sorusunu cevaplayan RektörAlkan, “Çorum lokasyon olarak Ankara ve Samsun’a çok yakın bir mesafede. Yaşam kolaylığı ile Çorum benzer büyüklükteki illere fark oluşturan bir şehir. Şehirdeki insanlar, öğrencileri kendi evlatları gibi görüyor. Bunlar ufak ama önemli ayrıntılar” şeklinde konuştu.

Öğrencilere yeni bölüm açılırken istihdam odaklı olmasına özen gösterdiklerine ve mezuniyet sonrasında kolay iş bulmaları için çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Alkan, “Hitit Üniversitesi, öğrencilerimizin konaklama konusunda problemi olmayan nadir üniversitelerden biri.” diyerek “Eğitimdeki en önemli unsur, öğretim elemanı ve altyapıdır. Öğretim elemanlarımızın kendilerini yetiştirmeleri için gücümüz yettiği kadar destek veriyoruz. Eğitim için gerekli bütün altyapıyı sağlıyoruz. 7/24 internet üzerinden kütüphane imkanı, tüm mekanlarımızda WiFi olanağı, ihtiyacı olan öğrencilerimize yemek bursu, öğrencilerimize yarı zamanlı çalışma fırsatı ve staj imkanı sunuyoruz. Bunların yanı sıra çift anadal programı, HİTİTSEM’deki yabancı uyruklu öğretim elemanlarımızla İngilizce öğrenme fırsatı sunuyoruz. Sosyal ve sportif faaliyetlere de büyük önem veriyoruz. Öğrencilerimize muazzam bir spor tesisi de kazandırdık. Bunlara ek olarak Üniversitemiz Kuzey Kampüsü, yeşil kampüs olarak belgelendirmek amacıyla hızla çalışmalarına devam etmektedir. Kendi ekmeğini, doğalgazdan elektriğini üreten nadir üniversitelerden biri olma yolunda ilerlemekte.” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZ AR-GE, TEKNOLOJİ VE BİLİMLE İÇ İÇE”

Rektör Prof. Dr. Alkan, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ürettikleri bilim ve teknoloji ile ölçüldüğünü ifade ederek bu çerçevede de Ar-Ge yatırımlarının son derece önemli olduğunu ve ülkelerin kendi teknolojilerini üretmesinde ve ihraç etmesinde Ar-Ge yatırımlarının büyük bir rol üstlendiğini belirtti.

Üniversite-sanayi iş birliği noktasında Teknokentlerin bir köprü vazifesi üstlendiğini ifade eden Prof. Dr. Alkan, üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması, birbirine benzer şirketlerin bir araya getirilerek sinerji oluşturulması, Ar-Ge tabanlı çalışmaların yapılmasıyla birlikte firmaların ulusal/uluslararası alanda rekabet gücünün arttırılması ve Ar-Ge odaklı, yüksek kaliteli/nitelikli teknik insanların istihdamı konularında da Teknokentlerin son derece önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Bu kapsamda Teknokentin Çorum’da çok önemli bir işleve sahip olduğunu, bir sanayi şehri olan Çorum ilimiz başta olmak üzere ülkemizin her ilinden gelmek isteyen firmalara açık olduğunu ifade eden Rektör Alkan, “Teknokentimiz, katma değeri yüksek ve nitelikli Ar-Ge faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.” diye konuştu.

“ULUSLARARASI ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ”

“Uluslararasılaşma çalışmalara büyük önem veriyoruz. Dünyaya entegre bir üniversite olma hedefiyle çıktığımız yolda, sayıları her geçen gün artmakta olan toplam 146 uluslararası anlaşma ile dünya ölçeğinde rekabet gücüne sahip, evrensel bir eğitim kurumu olabilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. 66 üniversite ile uluslararası ikili iş birliği, 52 üniversite ile Mevlana, 28 üniversite ile Erasmus+ ve 82 üniversite ile Farabi Anlaşmasıyla her yıl öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimizi yurtdışına göndermekteyiz.” açıklamasında bulunan Rektör Alkan, bunlara ek olarak 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı için 62 ülkeden toplam 2351 başvuru yapıldığını ve 3 farklı kıtadan yeni başvurularla birlikte yaklaşık 350 uluslararası öğrencimizin eğitim öğretimlerine başlayacaklarını kaydetti.

Ulusal ve uluslararası şampiyonalara ev sahipliğini yaptığımızı dile getiren Alkan, Ekim 2016’da 30’a yakın ülkeden 400’e yakın sporcunun yer aldığı “12. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası”na ve geçtiğimiz Temmuz 2017 tarihinde 500’ün üzerinde spor insanının katıldığı “11. Avrupa Üniversiteler Futsal Şampiyonasına (Futsal’2017)” ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek yapılan bu tür çalışmalarla “Bir Dünya Üniversitesi” misyonunu hakkıyla taşımaya çalıştıklarını vurguladı.

“SOSYAL FAALİYETLERİ DESTEKLİYORUZ”

Eğitim öğretim faaliyetlerinin yanında öğrencilerin sosyal hayatlarının da önem taşıdığını ifade eden Rektör Alkan, “Üniversitemiz eğitim öğretim faaliyetlerini en imkanlar içerisinde öğrencilerimize sunarken sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerle kendilerini geliştirmelerini sağlayabilecek tüm faaliyetler olabildiğince desteklenmekte ve Üniversitemiz genelinde yaygınlaştırılmaktadır. Öğrencilerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini amaçlayan Üniversitemizde, öğrencilerin ilgi alanlarına göre hemen hemen her konuda mevcut olan 89 aktif öğrenci kulübü ile gerek öğrenci projeleri ve teknik geziler düzenlenmektedir.” dedi.

“YENİ ÖĞRENCİLERİMİZİ HİTİT ÜNİVERSİTESİ AİLESİNE BEKLİYORUZ”

Rektör Alkan, “Yeni Eğitim Öğretim Yılı’nda bizleri tercih eden öğrencilerimize şimdiden Hitit Üniversitesi Ailesi olarak hoş geldiniz diyor öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Üniversite hayatlarını başarıyla ve doyasıya geçirmelerini temenni ediyorum.” diyerek “Üniversite olarak amacımız, hep beraber, omuz omuza Üniversitemizi en iyi yere getirmek. Bu yolda emek veren herkese tekrar teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.