Esnafa ‘Sicil Kaydı’ Uyarısı
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Sicil Müdürlüğü, Çorum’da faaliyet gösteren ancak Birlik siciline kaydı bulunmayanların biran önce kaydını yaptırmaları, yaptırmayanlar hakkında ise idari para cezası uygulanacağı yönünde uyardı.
Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan ÇESOB Sicil Müdürü Fatma Ekin, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 'Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri' başlıklı 68. Maddesi gereğince esnaf ve sanatkarın işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içinde bağlı bulundukları sicile tescillerini Sicil Gazetesi’nde ilan ettirmekle yükümlü olduklarını söyledi.
Tescili mecbur olup da kanuni şekilde ve müddeti içinde kayıt ettirmemiş olanlar hakkında Türk Ticaret Kanunu’nun 35. maddesindeki davet hükümlerinin uygulanacağını ifade eden Ekin, “Buna rağmen, kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeyenler, birlik tarafından ruhsat vermekle yetkili ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilir. İlgili kurum ve kuruluşlar, sicil kaydı yapılana kadar bunların faaliyetlerini durdurur. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun madde 33’de tescili zorunlu olup da kanuni şekilde ve süresi içinde tescili istenmemiş olan veya 32. maddenin üçüncü fıkrasındaki şartlara uymayan bir hususu haber alan sicil müdürü, ilgilileri, belirleyeceği uygun bir süre içinde kanuni zorunluluklarını yerine getirmeye veya o hususun tescilini gerektiren sebeplerin bulunmadığını ispat etmeye çağırır. Sicil müdürünce verilen süre içinde tescil isteminde bulunmayan ve kaçınma sebeplerini de bildirmeyen kişi, sicil müdürünün teklifi üzerine mahallin en büyük mülki amiri tarafından bin (1.000) Türk Lirası idari para cezasıyla cezalandırılır. Cezai işlemlere maruz kalmamak ve kayıtsız çalışmayı önlemek amacıyla sicil müdürlüklerine kayıt yaptırılması için başvuru yapılmalıdır” dedi.
Fatma Ekin ayrıca, sicilde bulunan aktif kayıtlı üyelerin sicil belgelerinin geçerlilik sürelerinin beş (5) yılı geçmiş ise sicil kayıtlarını yeniletmeleri ve iş yerlerini değiştirmiş olan ya da belediye kararıyla adres bilgileri değişenlerin de 30 iş günü içerisinde sicile gelerek olası durumlarda mağduriyet yaşamamaları için Sicil Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.