Göksu OSGB Faaliyetlerine Başladı
Göksu İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri şirketinin kurduğu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Kastamonu, Sinop, Samsun ve Çorum illerinde faaliyet sürdürmek için Boyabat’ta kuruldu. 
OSGB hakkında bilgi veren Göksu İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri şirketinin yönetim kurulu başkanı Zafer Gök, “OSGB’ler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup, işyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini vermek üzere kurulmuş, mevzuatın gerektirdiği fiziki ve tıbbi donanıma sahip, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin oluşturduğu özel kuruluşlardır” dedi.
Göksu OSGB’yi Boyabat’a kurmalarındaki amaçlarının bölgeye hitap etmek olduğunu belirten Zafer Gök, şöyle konuştu: “Boyabat’ta konuşlanma gayemiz, bölgenin stratejik yapısı, ulaşım kolaylığı, hizmet ağının hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşebilmesindendir. Mevzuatlar gereği firmamız Sinop ve komşu iller Çorum, Kastamonu ve Samsun’da hizmet verecek. Ulaşım olarak en uzak mesafemiz 1,5 saattir”
8.5 yılı yurt dışında olmak üzere 14 yıldır iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çeşitli iş kolu ve büyük firmalarda görev yapan Göksu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Gök, tecrübe ve birikimlerinden Kastamonu'daki iş verenleri de faydalandırmak istediklerini kaydetti. Gök, iş yerinde meydana gelebilecek kazaların temenni ederek değil, tedbir alınarak önlenebileceğinin altını çizdi ve Kastamonu’daki iş verenlerin risklerini birlikte azaltmaya hazır olduklarını söyledi.
2A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 1B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 5C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 3 teknik ekip, 2 iş yeri hekimi, 1 acil tıp teknisyeni ile dört ilde hizmetlerini sürdürdüklerini kaydeden Zafer Gök, “Merkez olarak Boyabat’ı tercih etmemizin sebebi, bölgenin stratejik yapısı, ulaşım kolaylığı hizmet ağının hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesindendir, mevzuatlar gereği, firmamız Sinop ve komşu illerin karasal hudutlarında görev yapabilmektedir. Ulaşım olarak en uzak mesafemiz maksimum 1,5 saattir. Bölgesel çalışma hedeflendiği için Boyabat’ı tercih ettik” diye konuştu.
Şirket olarak tüm hizmetlerini web tabanlı bir sistemle entegre ettiklerini ve saha uygulamalarında her hangi bir manuel çalışma yapmadıklarını vurgulayan Zafer Gök, verdikleri hizmetlerin başlangıcından uygulama ve yönetimine kadar her aşamasında müşterilerinin yanında olmayı, güvenilir ve profesyonel hizmet vererek müşterilerinin verimliliğini arttırarak sektörlerinde rekabet avantajı sağlamayı kendilerine misyon edindiklerini kaydetti.
30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, 02 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6495 Sayılı Torba Kanunla ötelendiği yönünde kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğuna dikkat çeken Zafer Gök, “Sadece 1 çalışanı olsa da tüm işyerleri 01 Ocak 2013 tarihi itibariyle; Çalışanlarına İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek, Acil Durum Planı yapmak, İşyerinin Risk Analizi ve Değerlendirmesi hazırlamak, çalışanlarının işe giriş sağlık raporlarını tamamlamak zorundadır ve bu yükümlülük halen devam etmektedir. 50 ve üzerinde çalışanı olan tüm işyerleri hemen başlamak üzere ve 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri 01 Ocak 2014 itibari ile, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurmak zorundadır. Az tehlikeli sınıftaki işyerleri ise bu zorunluluğu 30 Haziran 2016 tarihine kadar yerine getirmekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.
İş sağlığı ve güvenliği hizmet modellerinin, kısmi süreli İş Güvenliği Uzmanı ve İş yeri hekimi istihdamı, tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamı, niteliklere sahip işveren ve ortak sağlık güvenlik biriminden hizmet alımı olmak üzere dört başlıkta toplandığını kaydeden Zafer Gök, Kastamonu’da 6331 sayılı kanunun getirdiği yükümlüklerle ilgili ciddi sıkıntı ve sorunlar gördüklerine dikkat çekerek hizmet alımı yapmak isteyen iş verenleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirmiş Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri'ni tercih etmeleri, ehil olmayan fason yapıların mağdurları arasına adlarını yazdırmamaya özen göstermeleri konusunda da uyardı.

İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.