‘Kayıt dışı istihdam en fazla tarım sektöründe’

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlattığı “Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2” Projesini tamamladı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2 Projesi’nin Genel Koordinatörü Kübra Ceviz, kayıt dışı istihdamın en çok tarım sektöründe olduğunu belirtti.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın mali desteğiyle geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlatılan “Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2 Projesi” tamamlandı.

Çorum Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısıyla proje kapsamında yürütülen faaliyetlerle birlikte oluşan sonuçlar da kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıya, İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, OKA Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Ediyor 2 Projesi’nin Genel Koordinatörü Kübra Ceviz ile proje yetkilileri katıldı.

TR83 bölgesinde farklı hedef ve kitlelere ulaşarak düzenlenen etkinlik ve yenilikçi uygulamalar sayesinde konunun tarafları arasında kayıt dışı istihdam konusunda farkındalık oluşturulması, kurumsal alt yapının güçlendirilmesi ile kayıtlı istihdamın artırılması ve bölge ölçeğinde illerin ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, kayıt dışı çalışanlara, işveren ve işveren temsilcilerine, işçi sendikalarına, ilkokul ve lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik eğitimler, paneller, resim, kısa film yarışması düzenlendi.

Ayrıca proje kapsamında kayıt dışı istihdamın ülkemize açtığı zararın daha iyi anlatılabilmesi için 6 bin 250 adet afiş, 4 bin broşür bastırılarak dağıtıldı.

Kayıt dışı istihdamın önlenmesine katkı sağlayan projeyle birlikte Çorum, Samsun, Tokat ve Amasya olmak üzere toplam 4 ilde paydaş görüşmeleri gerçekleştirilerek 4 toplantıda 44 kişiye ulaşıldı. Yine 4 ilde öğrencilere yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 1908 ilkokul öğrencisine ve 648 üniversite öğrencisine kayıt dışı istihdamla ilgili eğitimler verildi. İlkokul düzeyindeki öğrencilere çizgi filmler yardımıyla bu eğitimler verildiği belirtildi.

Ajansın sorumluluğunda yer alan illerde işletmelere yönelik farkındalık eğitimleri ve tanıtım etkinlikleri kapsamında 8 toplantı yapılarak 167 işletme temsilcisi bilgilendirildi.

Yetişkinlere yönelik bilgilendirme etkinlikleri kapsamında 4 adet etkinlik gerçekleştirilerek 96’sı öğretmen, imam ve muhtar, 226’sı Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanan vatandaşlar olmak üzere toplamda 322 kişiye kayıtlı istihdamın önemi aktarıldı.

Yine 4 ilde işçi sendikalarına yönelik eğitim çalışması kapsamında 60 sendika temsilcisine lobicilik ve medya iletişimi anlatıldı.

Proje kapsamında işletmelere yönelik “Koçluk” hizmeti de sunuldu. İşletmelerin alanlarına göre konunun uzmanları her ilden 5 işletme olmak üzere toplam 20 işletmeye “Koçluk” desteği sağlandı. Yine 4 ilde işletme yöneticilerine yönelik 400 saatlik danışmanlık hizmeti sağlandı.

Kayıtlı istihdamın çocuklara küçük yaşta aşılanması, öneminin anlatılması maksadıyla “Kayıtlı İstihdam” konulu resim yarışması düzenlendi. Başvuru yapan 267 resimden 60 tanesi dereceye girerken, dereceye giren resimler 4 ilde alışveriş merkezlerinde gerçekleştirilen İstihdam Şenlikleri’nde vatandaşların beğenisine sunuldu.

Kayıtlı İstihdam konulu kısa film yarışması düzenlendi. 7 filmin katıldığı yarışmada 3 tanesi dereceye girerken, film sahipleri de ödüllendirildi.

Proje kapsamında son olarak 4 adet kamu spotunun çekimi yapıldı ve kamuoyuyla paylaşıldı. Ayrıca 8 farklı televizyon kanalında kayıtlı istihdamın önemi anlatıldı.

“DENETİMLER ARTIRILMALI”

Proje Genel Koordinatörü Kübra Ceviz, basın mensuplarının kayıt dışı istihdamın sebepleri ve hangi sektörde kayıt dışı istidamın daha fazla olduğu yönündeki sorulara da cevap verdi. Ceviz, “Vergisini düzenli ödeyen ve kayıtlı istihdam sağlayan işverenler haksız rekabetin önlenmesini istiyor. Daha çok denetim yapılması yönünde talepleri var. Çalışanlar açısında da asgari ücretli çalışanlar çeşitli yardımlar alıyorlar. Bazı kişiler kayıtsız çalıştıklarının bile farkında değiller. İşverenlerin bir takım önerilerini kabul eden ve geleceklerine nasıl etki ettiğini bilmeyen insanlar var maalesef. Biz bu insanları bilgilendirmeye çalıştık” dedi.

“KAYIT DIŞI İSTİDAM EN FAZLA TARIM SEKTÖRÜNDE”

Kayıt dışı istihdamın en çok tarım sektöründe olduğunu belirten Ceviz “TÜİK verilerine göre her bölgede tarım alanında kayıt dışı istihdam çok yüksek. Tarım işçilerinin kayıt altına alınması konusunda çalışmalar var. Bunun yanı sıra ev temizliği işçisi gibi özellikle çalışan kadınlarda kayıt dışı istihdam çok fazla” ifadelerini kullandı.

İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.