Yarım kalan Çorum Havaalanı

Çorum’da son günlerin en sıcak tartışma konularından biri olan havaalanı mevzusuna şimdi de “yarım kalan havaalanı ve polis okulu” eklendi.

1995 yılında projesi ihale edilen ve 1996 yılında yapımına başlanan Çorum Havaalanı inşaatı 1998 yılında durdu. Çorum-Ankara karayolu Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında inşaat temel seviyesinde kaldı. Yüzde 22’si yapılan ve o yıldan itibaren tek bir çivi bile çakılmayan havaalanı projesi, 2002 yılında tamamen rafa kaldırıldı. Çorum’un hava ve demiryolu ihtiyacı ise her dönem en önemli ihtiyaç ve beklentilerin başında yer aldı. 2008 yılında Merzifon’a havaalanı açılmasıyla birlikte bu ihtiyaç kısmen karşılandı. Ancak uçuş saatleri ve Merzifon’a ulaşım sorunu Çorumluları memnun etmedi.
çorum havaalanı inşaatı (2)
ÇORUM’UN İLK GÜNDEM MADDESİ

Havaalanı projesi Çorum’da son 20 yılda yapılan tüm seçimlerde de ilk gündem maddeleri arasında yer aldı. Son yapılan genel seçimlerden önce siyasilerin verdiği Merzifon Havaalanı’na ‘Çorum’ isminin ekleneceği müjdesi de sözde kaldı. Bugüne kadar iki başbakan bu konuda söz verdi ama bir türlü isim değişikliği gerçekleşmedi.

KÜLCÜ ‘YOK’ DEDİ AMA VARMIŞ

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, son günlerde Çorum kamuoyunda tartışılan havaalanı konusunda açıklamalarda bulunmuş, “havaalanı yapıldı, yapılacak” gibi tartışmalara girmeyi doğru görmediğini söylemişti. Külcü, ayrıca, “Zaman zaman gazete, tv’lerde ’yapımına başlanan ancak yarım kalan havaalanı’ cümlesi var. Çorum’da böyle bir havaalanı yok. Kimse kimseyi kandırmasın, kendini de kandırmasın. 30 yıl önce plan bütçeden alınan, özel idareye mazot parası olarak gönderilen parayla, 4 tane greyderle toprak düzleyerek havaalanı yapımına başlanmış olunmaz. Kimse kendini ve toplumu kandırmasın. Bu yanlış bir bilginin düzeltilmesidir” demişti.
çorum havaalanı inşaatı (6)
BU KADAR PARAYA YAZIK OLDU

Çorum’da en büyük yatırımların başını çeken ve 21 yıl önce temeli atılan (YOK DENİLEN) havaalanı inşaatı ise ölü bir yatırım olarak tarihe geçti. Çorum havaalanı projesi 1995 yılında Çorum-Ankara Karayolu Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında yapılmaya başlandı. O dönem tüm Çorum’u heyecanlandıran proje, yaklaşık 2 yıl süren pist dolgu çalışmasının ötesine geçemedi. Ödenek yetersizliği nedeniyle başladığı gibi yarım kalan havaalanı projesi daha sonra bir şekilde iptal edildi. Devletin, proje, ihale ve hafriyat çalışmasına gelene kadar Çorum Havaalanı projesine harcanan yüksek miktarda para siyasiler tarafından çöpe atıldı.

POLİS OKULU DA ÇÖPE GİTTİ

Çorum’da çöpe giden yatırımlar havaalanıyla sınırlı kalmadı. Çorum’da 21 yıl önce yapımına başlanan Polis Okulu, İktisadi Bilimler Fakültesi, Sağlık Meslek Lisesi inşaatı da kaderine terk edildi. Bugünün parası ile yaklaşık 8 milyon TL harcanan ve yüzde 80’lik bölümü tamamlanan polis okulu fiziki şartları uygun olmadığı gerekçesi ile çürümeye terk edildi. Geniş bir alana inşa edilen Polis Okulu inşaatında spor salonu, eğitim binası, yemekhane, yatakhane gibi tüm binalar tamamlandı. 5 bloktan oluşan inşaat yüzde 80 seviyesine gelene kadar bugünün parasıyla yaklaşık 8 milyon TL harcama yapıldı.
çorum havaalanı inşaatı (1)
ÇORUM ‘GERİ GERİ’ GİDİYOR

Sanayileşme hamlesini başlatarak adını “Anadolu Kaplanları” arasına yazdıran Çorum maalesef gelişmesinin son yıllarda duraksaması nedeniyle, Anadolu’nun sanayileşen, kalkınan, modernleşen, büyüyen kentleri ile arasındaki mesafenin iyiden iyiye açılmakta olduğunu, “bölgenin sanayi, ticaret, kültür ve sanat merkezi” hedefinden hayli uzaklarda kaldığını üzülerek izliyor.

SANAYİYE YATIRIM GELMİYOR

Çağımızın vazgeçilmezi “hava ulaşımı” konusunda Çorum’un yaşadığı talihsizlik, kente dışarıdan yatırım gelmesinin de, Çorumlu iş adamlarının atılım yapmalarının da önünde ciddi bir engel ve caydırıcı bir unsur olarak duruyor.
Sivil hava trafiğine açılan Merzifon Askeri Havaalanı, Çorum’un hava ulaşımı konusundaki ihtiyacını karşılamaktan çok uzak kaldı. Çorum’da havaalanının bulunmayışı, pek çok iş ve yatırım girişimi için caydırıcı oluyor. Ordu-Giresun arasında denizin üzerine havaalanı inşaatına başlanması, Yozgat ve Tokat’a havaalanı yatırımları karşısında Çorumlular, haklı olarak “Çorum olarak üvey evlat mıyız? Biz de kendi havaalanımızı istiyoruz” demeye başladılar. 1990’larda pist düzenleme çalışmalarına başlanmış ve azımsanamayacak miktarda para harcanmış bir “Çorum Havaalanı” projesi de varken, Çorum neden kendi havaalanına sahip olmasın?
çorum havaalanı inşaatı (7)

çorum havaalanı inşaatı (5)

çorum havaalanı inşaatı (4)

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.