ÇATAK projesi genişliyor

Çorum’da Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Projesi uygulamaları artarak devam ediyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen; tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amacını taşıyan ÇATAK uygulamaları yıldan yıla artarak devam ediyor.

Proje, çevre kirliliğini önlemek ve su tüketimini azaltmak amacıyla, ÇATAK İl Uygulama Komisyonu’nun uygun gördüğü köy ve alanlarda uygulanıyor.

ÇATAK Projesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticilerin desteklenmesini 3 kategoride gerçekleştiriyor.

1. Kategoride tek yıllık bitkilerin üretildiği alanlarda minimum toprak işlemeli tarım yapılıyor.

2. kategoride toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun önlenmesi amacıyla setleme, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, drenaj, jips uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi, yeşil gübreleme uygulaması, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden en az ikisinin birlikte yapılması veya bu tedbirlerden en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması sağlanıyor.

3. kategoride ise su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte Entegre Ürün Yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması, organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması, kapalı drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması sağlanıyor.

ÇATAK projesinde sürdürülebilir ve kaliteli tarımsal üretim ile sağlıklı ve güvenilir gıda üretmek ana hedef olarak belirlendi.

ÇATAK programında 2016 yılında Çorum’da 10 ilçeye ulaşılarak, 593 üreticide, 14.725 dekar alanda 1.225.610 TL hibe destekleme ödemesi gerçekleştirildi.

Daha önce tarımsal destekleme ödemesi yapılan proje kapsamındaki bütün ilçelerde 2017 yılında Bakanlığın Çorum’a tahsis ettiği 19.000 dekar alanda projeye devam edilecek

Bakanlığın projeye ayırdığı destekten daha fazla sayıda çiftçinin yararlanması hedefleniyor.

Çorum ÇATAK projesinde Türkiye genelinde en fazla faaliyet gösteren iller arasında yer alırken, projenin daha etkin yürütülmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Çorum’a 1 adet 4*4 arazi aracı hediye edildi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.