Şehir içi ulaşımda eksi bakiye dönemi

Çorum Belediyesi yeni bir şartname ile şehir içi ulaşım hizmetlerinde yeni kurallar getiriyor. 2018 yılı Temmuz ayında başlaması beklenen yeni sistemde ücretsiz binimler yeniden düzenlenecek. Ayrıca yetersiz bakiye uygulamasının getirdiği sorunlar da iki kullanımlık "eksi bakiye" verilecek çözülecek. Yeni şartnamenin içeriğinde otobüs şoförüne 55 yaş sınırı ve en az ortaokul mezunu olma zorunluluğu da getiriliyor.

Çorum Belediye Meclisi'nin Ağustos dönemi olağan toplantısı bugün Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'nün başkanlığında yapıldı.

Ağırlıklı olarak imar-plan değişikliklerinin yer aldığı 16 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda şehir içi otobüs hatlarının 10 yıla kadar kiraya verilmesi hususu değerlendirildi. Hatların 10 yıla kadar kiraya verilmesi CHP'nin red oylarına karşılık AK Parti Grubunun evet oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

YENİ ŞARTNAME GELİYOR, OTOBÜSLER YENİLENECEK

Şehit içi halk otobüslerinde yetersiz bakiye yüzünden şoför ile yolcular arasında çıkan tartışmalarına son verecek bir uygulama hayata geçirilecek. Otobüs kartlarında yeterli bakiye olmayanlar borçlanarak iki defa daha otobüse binebilecek. Bakiyesi eksiye düşlen vatandaşlar ilk yaptıkları dolumda borçlarını ödeyebilecek. Böylece vatandaşlar yeteriz bakiye gerekçesiyle otobüslerden inmek zorunda kalmayacak.

Belediye Meclis toplantısında, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye özel halk otobüsü firmasıyla 10 yıllık yeni bir sözleşme yapma yetkisi verildi. 2018 yılı Temmuz ayında yapılacak olan sözleşme kapsamında otobüsler yenilecek. Başkan Külcü, belediyeye 67 yeni araç alacaklarını, bunların 43'ünün 12 metre, 22'sinin 9 metre, 2'sinin de 18 metrelik araç olacağını söyledi.

Ayrıca sözleşme protokolünün de kapsamını genişletiliyor. Buna göre, otobüslerde ücretsiz seyahat eden 65 yaş üstü vatandaşlara kesinlikle zorluk çıkarılmayacak. 65 yaş vizesini belediye bizzat kendisi yapacak.

Sözleşmenin en önemli maddelerinden birisi ise eksi bakiye uygulaması. Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, eksi bakiye nedeniyle vatandaşlar ile şoförler arasında tartışmalar yaşandığına dikkat çekerek vatandaşları da bu konuda uyardı. Külcü “Asıl olan herkesin kartında yeterli bakiye olmasıdır. Bakiye olmadan otobüse biniyorsa, tatsızlık çıkacağı, şoförün sizi araca aramam diyeceği bellidir. Bunu bilerek otobüse binmesi tatsızlığı peşinen kabul etmesi anlamına geliyor. Bu konuda herkesin hassasiyet göstermesini rica ediyorum. Ancak vatandaşın mazereti olabilir. Bunu da göz önünde bulundurularak önümüzdeki dönemde eksi bakiye uygulamasını hayata geçireceğiz. Örneğin işten çıkıp evine giden bir vatandaşın yeteriz bakiyesi varsa bir eksi bakiye düşecek. Ertesi gün tekrar evden işe gelirken ikici bir eksi daha binim hakkı olacak. Ancak üçüncü binime kesinlikle izin verilmeyecek. İki defa eksiye düştükten sonra hala yetersiz bakiye olursa burada artık unutkanlıktan, mazeretten bahsetmek mümkün değil. Burada yapılan apaçık bir istismardır. Kimsenin de istismar yapmaya hakkı yoktur” dedi.

Başkan Külcü, yeni şartnamenin otobüs işletmecisinin ana yasası olacağını ifade ederek, "bu şartnameyi kabul edenlerle sözleşme imzalayacağız. Bu kararı aldık diye kayıtsız-şartsız otobüslerimizi 10 yıllığına kiraya vereceğiz diye bir şey yok. İşimize gelmezse vermeyiz, kendimiz işletiriz. Toplu ulaşıma neşter vuruyoruz" diye konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Necdet Biçer ise "neden otobüs hatlarını 10 yıllığına kiraya veriyoruz? Kendi görev süremizle sınırlandırsak daha iyi olmaz mı? Bizden sonra seçilebilecek belediye başkanı ve meclis üyelerinin elini-kolunu bağlamayalım" dedi.

Başkan Külcü ise bu sistemin maliyetinin 40-50 milyon civarında olduğunu belirterek, "özel sektören bu işe uzun vadeli girmesi gerek. Bu yatırımın rantabl olabilmesi için Türkiye şartlarında makul süresi 10 yıldır. Daha aşağı olan bir süre işletmeciyi zora sokar" ifadesini kullandı.

Hatların 10 yıla kadar kiraya verilmesi CHP'nin red oylarına karşılık AK Parti Grubunun evet oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.