‘Sokak çocuklarına yardım eli uzatmalıyız’

İl Genel Meclisi Aile ve Engelliler Komisyonu Başkanı Ünal Cevizci, sokak çocuklarının hiçbirinin bu hayatı kendilerinin seçmediğini belirterek, yardım eli uzatılması gerektiğini ifade etti.

İl Genel Meclisi tarafından geçtiğimiz ay Aile ve Engelliler Komisyonuna havale edilen, “Çocuklarımızın daha sağlıklı ortamlarda yaşaması, eğitimlerini en güzel şekilde tamamlamaları, eğitimlerini tamamlamadan yasalara aykırı çalıştırılmasının istismarının önlenmesi için ne gibi çalışmalar yapılıyor? Çocukların sokakta çalışma ve çalıştırılma nedenleri nelerdir? Ailesi olmayan sokakta kalan çocuk var mıdır? Çocukları tanıma ve onlarla iyi ilişkiler kurma açısından ailelerle ne gibi işbirliği yapılmaktadır? Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar nelerdir?” konularıyla ilgili yazılı önergenin komisyon raporu meclisin bilgisine sunuldu.

Aile ve Engelliler Komisyonu Ünal Cevizci tarafından okunan raporda, Çorum’da Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından sokak çocukları ve yabancı uyruklu çocuklar için gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgilere yer verildi.

Komisyon raporunu okuyan Cevizci, şunları söyledi:

“Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görevli meslek elemanları tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında 01.07.2017 tarihi itibari ile sokakta çalıştırılan veya dilendirilen, istismar edilen çocuklarla ilgili saha çalışmaları yapmak üzere kurumumuzda görevli öğretmen Yavuz Darbaş görevlendirilmiştir.

Bu kapsamda Çorum Belediyesi Zabıta Ekipleri ile birlikte yapılan çalışmalar neticesinde Çarşamba ve Cuma günleri saha çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte bu konunun daha kapsamlı yürütülebilmesi için İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Çorum Belediyesinden ikişer kişilik bir ekip oluşturulması için gerekli yazışmalar yapılmıştır.

Temmuz ayı itibariyle Belediye Zabıta 190 ekibi ile birlikte tespit edilen kişilere yönelik rehberlik çalışmaları yapılmış olup yapılan çalışmalarda çocukların sokaklarda çalışma nedenleri arasında Sosyal ve Ekonomik yoksunluk, parçalanmış aile yapısı ve ailenin genel yaşantısı en önemli nedenler arasında olduğu anlaşılmıştır.

Bu sorunları çözümü için ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında ekonomik destek yapılmaktadır. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında Danışmanlık, Eğitim, Sağlık ve Bakım Tedbirleri kararları uygulanmaktadır.

Çocukların ihmal ve istismara uğramamaları için İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü ile işbirliği içinde 53955 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve Sosyal Ekonomik Destek Yönetmeliği kapsamında yukarda belirtilen çalışmalar devam etmektedir.

İlimizde ikamet eden kayıtlı ve kayıtsız yabancılara yönelik Emniyet Genel Müdürlüğünün 17/05/2017 tarihli ve 82401 sayılı yazısına istinaden yurt genelinde huzurun ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla valiliklerin koordinesinde ilgili kurum ve kuruluşların desteğiyle 16/05/2017 ve 27/05/2017 tarihinde “Huzurlu Sokaklar Uygulaması” yapılmış olup sokakta yaşayan ve dilenen Suriyelilerin tespit edilmesi çalışmasında ilgili kamu kurum ve kuruluşların desteğiyle yapılan uygulamada dilencilik ve sokakta yaşama faaliyetini gösteren 77 kişi hakkında ise gerekli işlemler yapılmıştır. Bu kişilerden başka ilde ikamet ettiği tespit edilenlere ikamet iline gitmeleri gerektiği ayrıca Çocuklarını dilendirmemeleri gerektiği sokakta yaşama faaliyetlerini sürdürmeleri durumunda Geçici barınma merkezlerine sevklerinin yapılacağı, ülkemizde bulundukları süre içerisinde ülkemiz kanunlarına uymaları gerektiği hususları tercüman vasıtasıyla tebliğ edilmiştir.

Ayrıca ilimizde ikamet eden yabancılardan özel ihtiyaç sahibi kişiler ve refakatsiz çocuklarla ilgili 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunun 66. ve 67. maddeleri gereği refakatsiz çocukların tespiti yapıldığında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile derhal iletişime geçilip söz konusu yabancı çocuğun durumu değerlendirilerek refakatsiz çocuklar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün koordinesinde uygun bir konaklama yerine veya yetişkin akrabaların veya koruyucu bir ailenin yanına yerleştirilmektedirler.

Özel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilenler ise ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla temasa geçilerek söz konusu yabancılar hakkında gerekli tedbirler alınmaktadır.

Ayrıca yabancı uyruklu çocuklar hakkında alınan eğitim tedbiri kararırının uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili Çocuk Koruma Kanuna Göre Verilen Koruyucu ve Destekleyici Tedbirlerin Yerine Getirilmesi Amacıyla Kurulan Merkezi, İl ve İlçe Koordinasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Yönergesinin 21. maddesi gereğince, 02.08.2017 Çarşamba günü 5395 Çocuk Koruma Kanunun Alt Komisyonu toplantısında gerekli çalışmalar başlamıştır.

Sokak çocukları beklide dünya da en zor yaşam şartlarına sahip olan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Onlar kimsizdir, onlar farklı sebeplerle evsiz kalmışlardır. Onları gördüğümüzde içimiz sızlar, onları gördüğümüzde yüreğimiz yanar ancak onlar için üzülmek dışında farklı şeyler yapabildiğimizde, onlara yardım edebildiğimizde insan olmamızın gereğini yerine getirmiş oluruz.

Hiçbir sokak çocuğu kendi isteği ile sokakları tercih etmemiştir. Bu çocukların hepsinin bir hikayesi vardır ve onlar zorunlu olarak sokaklarda yaşamaktadır. Özellikle kış ayları sokak çocukları için adeta bir kabustur. Çünkü bizler sıcacık yataklarımızda uyurken sokak çocukları barınacak bir yer aramaktadır. Her toplum ve her devlet sokak çocukları için gerekli yardım elini o çocuklara mutlaka uzatmalıdır. Yoksa bu çocuklar yok olmaya mahkumdur.

Hiçbir anne baba çocuğunun sokaklarda yaşamasını istemez. Ama bu çocuklar farklı sebeplerle sokaklarda yaşamaya başlamışlardır. Ancak onlara uzanacak bir yardım eli belki de bir hayat kurtaracaktır. Bu nedenle herkes sokak çocuklarına karşı duyarlı olmalı ve onlara yardım elini uzatmalıdır.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.