105 çocuk hakkında sağlık tedbiri kararı

Aile ve Sosyal Politikalar Çorum İl Müdürlüğü Uzmanı İlhan Ünal, 2017 Ağustos ayı itibariyle 105 çocuk hakkında sağlık tedbir kararı alındığını ve halen uygulanmaya devam edildiğini belirterek, "Alınan tedbirlerin 31 tanesi madde bağımlılığı nedeniyle alınmıştır" dedi.

İl Genel Meclisi'nin bugünkü toplantısında kurumun uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren İlhan Ünal, "Sağlık Tedbiri; çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması ve tedavisi için gerekli geçici veya sürekli tıbbî bakım ve rehabilitasyonuna, bağımlılık yapan maddeleri kullananların tedavilerinin yapılmasına yönelik tedbirdir" ifadesini kullandı.

Ünal, konuşmasında özetle şu bilgileri verdi:

"Danışmanlık Tedbiri; çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere çocuk yetiştirme konusunda; çocuklara da eğitim ve gelişimleri ile ilgili sorunlarının çözümünde yol göstermeye yönelik tedbirdir.

Madde bağımlısı olan 16 çocuk hakkında sağlık tedbirinin yanında Danışmanlık Tedbiri uygulanmaya devam edilmektedir.

Aile Eğitim Programı kapsamında eğitim-iletişim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık alanlarında toplam 26 modül şeklinde organize edilmiş eğitimler yer almaktadır.

2015 yılında Programa ‘Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma’ modülü eklenmiştir.

Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde 55 eğitimde toplam 2702 kişiye eğitim verilmiştir. Madde bağımlılığı konusunda ise 4 eğitim düzenlenerek 157 kişiye ulaşılmıştır.

Bakanlığımız ile Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol kapsamında bağımlılıkla mücadele konusunda İl Müdürlüğümüzde görevli 2 meslek elemanının TBM Formatör Eğitimi alması sağlanmıştır

Önleyici hizmetler kapsamında Bakanlığımız hizmetlerinin sunumunda kalite ve erken müdahalenin artırılarak bağımlılıkla daha etkin mücadele verilebilmesi amacıyla formatörlerimizce eğitim programları düzenlenmiştir.

Ayrıca 2017 yılı Aralık Ayında ise Müdürlüğümüz hizmetlerinden (SED, EBY vs.) yararlanan vatandaşlara yönelik eğitim programları düzenlenecektir.

ASDEP, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir programdır.

Proje kapsamında il, bölge ve ülke düzeyinde sosyal risk haritalarının oluşturulması sağlanacaktır. Risk haritaları, girilen veri sayısı ve tespit edilen sosyal sorunlar ile doğru orantılı olarak netleşecektir.

Bu sayede sorunlar temelinde tespit edilerek arz odaklı hizmetler artırılacaktır."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.