‘AKP’nin Savaş Politikasına Hayır!’
Emek Partisi Çorum İl Örgütü, “Olası bir savaş sadece Suriye ve Türkiye halkını kanlı bir kaosa sürüklemekle kalmayacak, bütün bir bölgede, etkisi, sonraki kuşakların hayatını da etkileyecek derin tahribatlar, yıkım ve ölümlere yol açacaktır” dedi.
Emek Partisi yöneticileri, Cumartesi günü Bahabey Caddesi Migros Market önünde halka bildiri dağıttı.
“AKP’nin savaş politikasına hayır” başlıklı bildiride savaşın emekçi halka hiçbir yarar getirmeyeceği dile getirilerek, Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış istekleri haykırıldı.
Emek Partisi’nin bildirisi şu şekilde:
“Türkiye Hükümeti bir süredir, bölgede kendi hakimiyetini ve hegemonyasını kurmak için Esad yönetimini devirmeyi öncelikleri arasında gören ABD’nin politikalarının taşeronluğuna soyundu. Bu amaçla ‘Suriye Dostları’ adı verilen, içlerinde Suudi Arabistan ve Katar’ın da bulunduğu, bölgedeki genci yönetimlerle birlikte, ‘Özgür Suriye Ordusu’ adıyla oluşturulmuş toplama çeteleri finanse ediyor ve sınır içinde kurulmuş kamplarda konaklamalarına ve eğitim görmelerine izin veriyor. Bu süre zarfında sadece bu sözde muhalif çeteleri desteklemekle kalmadı, aynı zamanda Suriye’ye yönelik açık savaş kışkırtıcılığında da bulundu.
Muhalifleri ve savaş politikasını eleştirenleri, Esadcı olmakla suçlayan başbakan, ABD’nin savaş arabasına binerek emperyalistlerin kılıcını kuşanmıştır. Akçakale’de ilçe merkezine düşen bombanın ve ölümlerin sorumlusu ABD emperyalizminin bir dediğini iki etmeyen, bu nedenle de Suriye’ye yönelik kışkırtıcı politikalarında ısrar eden AKP Hükümeti’dir. Suriye’de bir rejim değişikliği gündeme gelecekse bu, Suriye halkının kendi mücadelesiyle gerçekleşmelidir. AKP Hükümetinin komşu ülke halkının özgür iradesini hiçe sayarak Esad’ı devirmek yoluyla bir rejim değişikliği rolüne soyunması kabul edilemez.
Başta Suriye olmak üzere komşularla savaş politikasının sonuçları şimdiden ağır sonuçlar vermeye başlamış ve Türkiye sadece Suriye ile değil diğer komşularıyla da düşmanlaşmıştır. İran’la, İrak’la, Suriye’de olduğu gibi sıfır sorundan, savaş noktasına gelinmiştir. İçerde ise mezhepsel ayrımcılık üzerinden politika yaparak halkları ve inançları düşmanlaştırma yolu izlemiştir. Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü yerine savaş tercih edilmiştir. Bu yol ve politika ABD emperyalizminin Ortadoğu’yu nasıl yöneteceğinin politikasıdır. Kan, gözyaşı ve halkları birbirine kırdırma politikasıdır.
Olası bir savaş sadece Suriye ve Türkiye halkını kanlı bir kaosa sürüklemekle kalmayacak, bütün bir bölgede, etkisi, sonraki kuşakların hayatını da etkileyecek derin tahribatlar, yıkım ve ölümlere yol açacaktır.
Hükümetin savaş politikalarını ve halkın iradesi hiçe sayılarak alelacele Meclisten geçirilen savaş tezkeresini lanetliyoruz. Ortadoğu’da ve Arap Dünyası’nda barış içinde bir arada yaşamayı imkansızlaştıran, halkları birbirine düşmanlaştıran bu politika, halka ihanet politikasıdır ve emperyalizmin ekmeğine yağ sürmektedir. Partimiz tüm halkımızı savaşa karşı mücadeleye, barışı ve kardeşliği savunmaya çağırıyor.
Bu savaşta emekçilerin hiçbir çıkarı yoktur.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.