Çalık YEDAŞ, Bizleri Kandırdı

Çalık YEDAŞ’ta taşeron olarak çalışan işçiler, 7 aydır iş yaptıkları firmadan alacaklarını alamadıkları ve mağdur oldukları için eylem yaptı.
Çalık YEDAŞ binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen taşeron işçilere güvenlik görevlileri izin vermek istemedi. Bunun üzerine güvenlik görevlileri ile bir süre tartışan işçiler, bu kuruma hizmet verdiklerini ve aylardır mağdur olduklarını dile getirerek açıklama yapmanın en doğal hakları olduğunu söylediler. İşçiler daha sonra Çalık YEDAŞ binası önünde açıklamalarını yaptılar.

Geçtiğimiz Nisan ayında taşeron olarak çalıştıkları firmadan paralarını alamadıkları için eylem ve kitlesel basın açıklaması yapmaya çalışan, ancak o gün YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu’nun bir açıklama yaparak işçilerin parasını kurum olarak ödeyeceklerini ve sorunu çözeceklerini bildirmesiyle birlikte düzenleyecekleri eylemi teşekkür açıklamasına çeviren işçiler, halen paralarını alamadı.

 

“ANKARA-SAMSUN-ÇORUM ARASINDA ADETA MEKİK DOKUYORUZ”

YEDAŞ yetkililerinin işi yokuşa sürdüğünü, verdikleri sözü tutmadığını, kendilerinin Ankara-Samsun-Çorum arasında adeta mekik dokuduğunu anlatan işçiler, olayı protesto etti.

Bugün YEDAŞ Çorum İl Koordinatörlüğü önünde Eşref Türkmen, İsmail Ateş ve Satılmış Ağar önderliğinde bir araya gelen taşeron içiler, YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu’nun, “Taşeron firmanın ödemelerini biz yapacağız, işçiyi mağduriyetten kurtaracağız” açıklamasının ardından sözünde durmasını istediler.

İşçiler adına bir açıklama yapan Eşref Türkmen, çalışıp hak ettikleri paraları alamadıkları için mağdur durumda olduklarını kaydederek, “Genel Müdürümüz Nurettin Türkoğlu’nun bizlere verdiğin sözü tutmasını istiyoruz” dedi.

 

“AYLARDIR MAĞDURUZ”

Taşeron işçiler, başka illerden gelen firmaların Çorumlu işçileri dolandırdığını iddia ederek, “Çorum’a gelen yabancı firmalar Çorumluları dolandırıp geri gidiyor. Biz de bu ilin çocuklarıyız. Memleketimizde olan bir firma bile bize sahip çıkmıyor” şeklinde konuştu.

İşçiler, “Taşeron firmanın verdiği çekler karşılıksız çıktı. Aylardır paramızı alamıyoruz. Kiramızı veremiyoruz, evimize ekmek götüremez olduk. Elektrik, su, doğalgaz, telefon borçlarımız yığıldı. Çorum YEDAŞ’a geliyoruz Samsun’a gönderiyorlar, Samsun’a gidiyoruz Ankara’ya gönderiyorlar. Bizden karşılığını alamadığımız evrakları istediler verdik. Şimdi de noter onaylı evrak istiyorlar. İşi yokuşa sürerek, zorluk çıkartarak mağduriyetimizi devam ettiriyorlar. Lütfen verdikleri sözde dursunlar” şeklinde sıkıntılarını dile getirdi.

Taşeron işçiler, YEDAŞ binası önünde basın açıklaması yapmak istediklerinde ise güvenlik görevlileri ile bir süre tartıştılar.

 

GENEL MÜDÜR TÜRKOĞLU SÖZ VERMİŞTİ…

Geçtiğimiz günlerde Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu’nun taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında yayınladığı açıklama da şu ifadelere yer verilmişti.

YEDAŞ, kurumsal ve rol model bir yönetim şekliyle, hiçbir paydaşının zor durumda kalmasına izin vermeyen bir yapıya sahiptir. Taşeron firmalar ve çalışanları da YEDAŞ'a hizmet verdikleri sürece, bizlerin yol arkadaşıdır ve toplam kalite hedefimizde bir tedarikçi olarak paydaşımızdır. Bunu ilk gün de söyledim, bugün de söylüyorum. Faaliyetini durduran taşeron firma  bugüne kadar bizlere önemli hizmetler verdi. Ancak mali bir sıkıntı yaşıyor. Bunu da bizlerle paylaştı. Bu süreçte işçilerine ücretlerini ödeyememiş, bazı tedarikçilere de borçları var. Biz YEDAŞ olarak bu sorumluluğun farkındayız. O nedenle firmadan alacağı olan işçiler ve tedarikçiler, Çorum İl Koordinatörlüğümüze başvuru yapmalı. Hepsinin alacakları net olarak tespit edilip, kendilerine ödenecektir. Herkes rahat olsun.

Çözüm ortağı firma yöneticileri ve çalışanlarının YEDAŞ’ın kurumsal ilkelerine göre çalışmak ve iş akdini sürdürmek zorunda olduğunun her zaman altını çizdik. İşte Çorum'da böyle bir durumla karşılaştık ve çözüm üreterek paydaşlarımızla nasıl entegre olduğumuzu ortaya koyduk. Taşeron firmanın işçileri ve hizmet alımı yaptığı Çorum’daki tedarikçilerine firmanın hak edişinden YEDAŞ olarak karşılayacağız. Sürdürülebilir başarıyı, tüm paydaş firmalarımızla ve çalışanlarımızla yakalamak için vizyonumuzun gereğini yapıyoruz. 2500 çalışanı olan kocaman bir aileyiz. Her kişi bizi tek tek ilgilendirir. Ve bu ailenin her bireyi bu görüşü ve ‘lider’ vasıflarını taşımalıdır. Bizim yönetim anlayışımız zaten tüm paydaşlarımızı da kapsıyor ve bu rol model gereği, çözüm üretmek toplam kalitenin gereğidir."

Taşeron işçiler, 21 Nisan 2013 tarihinde böyle bir açıklama yaparak işçiyi umutlandıran Genel Müdür Türkoğlu’nun sözünü tutmasını, işçilerin yaşadığı mağduriyetin sona erdirilmesini istedi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.