Projeler gönüllülerle hayat buluyor

Gençlik merkezlerinin projeleri gönüllülerle hayat buluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yer alan Gençlik Merkezleri gençlerin gelişimine yardımcı olmak, milli ve manevi değerlerine ve geçmişine bağlı, dünyanın geleceğine yön veren şuurlu bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak adına 81 ilde gençlere hizmet veriliyor.

Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Mahmut Atalay Gençlik Merkezi tarafından yapılan açıklamada; "Gençlik Merkezleri gençlerin sosyal yönlerini geliştirecekleri; kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle serbest zamanlarını etkili ve verimli geçirmelerini sağlayacakları merkezlerdir. Bu kapsamda İlimizde Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Mahmut Atalay Gençlik Merkezi koordinesinde gerçekleşen "Okuma Halkaları", "Gençlerin İyilik Ağacı" ve "Merkezim Her Yerde" projeleri gençlik liderleri ve gönüllü gençler ile birlikte gerçekleşmeye devam etmektedir" denildi.

Açıklamada projeler hakkında şu bilgiler verildi:;

KİTAP OKUMA HALKALARI

“Kitap Okuma Halkaları” faaliyeti ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak; düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde konuşma yapabilme yeteneğini geliştirmek hedeflenmektedir.

Ortaokul, lise ve yüksekokul öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Gençler gençlik merkezinden ücretsiz temin edeceği kitaplarla bu projede yer alabilmektedir.

MERKEZİM HER YERDE

Mevcut durum göstergelerine göre Gençlik Merkezlerinde daha çok gence hizmet verebilecek bir potansiyel olmakla birlikte çeşitli sebeplerle Gençlik Merkezine ulaşamayan gençler bu imkânlardan yararlanamamaktadır.

Merkezim Her Yerde uygulamaları, bünyesindeki projeler ve faaliyetlerle Gençlik Merkezlerinin gençlik faaliyetlerini kendi mekân sınırlarının ötesine taşıyarak daha çok gence ulaşmayı amaçlamaktadır.

Gençlik Merkezine ulaşamayan, faaliyetleri konusunda bilgisi olmayan, bu faaliyetlere katılmamış, imkânlarından yararlanmak isteyen gençler başta olmak üzere bütün gençler ve diğer vatandaşlar bu faaliyetlerin hedef kitlesidir.

Merkezim Her Yerde uygulamaları gençler ile Gençlik Merkezleri arasında bir köprü vazifesi görecek olup, gençler arasında fırsat eşitliği sağlamayı esas almaktadır.

GENÇLERİN İYİLİK AĞACI

Ülkemiz gençliğinin yerel ve evrensel sorunlara karşı duyarlılığının arttırılması, bu sorunların çözümünde aktif olarak yer almalarının ve kendi akranları başta olmak üzere toplumun her kesiminden insanla etkili iletişim kurmalarının sağlanması, gençlerin topluma karşı sorumluluk duygularının geliştirilerek iyilik yapmalarının alışkanlık haline dönüştürülmesi, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yer alan gençlik merkezleri başta olmak üzere gençliğe yönelik diğer alanların da aktif olarak kullanılması amacıyla uygulanmaya alınmıştır.

PROJELER GÖNÜLLÜ GENÇLERLE HAYAT BULDU

Gençlerin iyilik ağacı projesinin alt türevi olan genç dönüşüm projesi çerçevesinde “Tek Kullanımlık Sanma, Çöpe Atmaya Kalkma” sloganıyla yola çıkan gençler; büyük ilgi gösterdikleri bu projede toplanan kırtasiye setlerini Mahmut Atalay Gençlik Merkezi önderliğinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam etmektedir.

Geçmiş dönem içerisinde ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlara katılan adaylardan kalem, silgi ve kalemtıraş gibi kırtasiye malzemelerini toplayan gönüllü gençler, bu malzemeleri 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırmaya başlamıştır. Toplanılan bu kırtasiye malzemeleri Tutuş Köyü İlkokulu, Alpagut Köyü İlkokulu, Dikenli Köyü İlkokulu, Laçin Atatürk Ortaokulu, Oğuzlar Yıldırım Beyazıt Ortaokuluna ziyaretler düzenlenerek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşması sağlanmıştır. Üç ilçeye toplamda 2000 adet kırtasiye seti dağıtımı yapılmıştır.

Ayrıca Merkezim Her Yerde Projesi kapsamında ziyaret edilen ilçe ve köylerde bulunan öğrencilere çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlenmiştir."

Ardından yine Genç Dönüşüm Projesi kapsamında Ziya Gökalp İlköğretim Okulu, Ertuğrul Gazi İlkokulu, Hürriyet İlkokulu, Başöğretmen Atatürk İlkokullarını ziyaret eden Mahmut Atalay Gençlik Merkezi çalışanları ve gönüllü gençleri, çocukların eğlencelerine eşlik ederek, ÖSYM kalem setlerini hediye ettiler. Sosyal sorumluluk projelerinde farkındalık oluşturmak istediklerini dile getiren Gençlik Merkezi çalışanları, bu projenin bir geri dönüşüm platformu olduğunu, böylece ülkemiz gençliğinin doğaya ve insana olan sevgisinin, bilincinin, kültürünün kazanıldığını ve yaygınlaştırıldığını dile getirdiler.

“Gençlerimizle Gurur Duyuyoruz” diyen yetkililer, bilinçli bir neslin, daha bilinçli bir nesil yetişmesindeki en önemli faktör olduğunu belirterek, “Gençlerimizin imza attığı sosyal sorumluluk projeleri, geleceğe daha mutlu ve güvenli bakmamız için en önemli umut ışığı” ifadesini kullandılar.

Bu tür projelerde her şeyi devletten bekleyen bir düşünce yerine sosyal sorumluluk anlayışının toplumun geneline yayıldığını dile getiren yetkililer, projeyle, devletimizin parası bir nevi çöpe gideceğine, ihtiyacı olan çocuklarımızın geleceği için yeniden değerlendirilmiş olduğunu bilgisini verdiler. Yetkililer, Gençlik Merkezinin kapılarının tüm gençlere açık olduğunu, Gençlik Merkezi aracılığı ile çeşitli projeler kapsamında gönüllü görev almak isteyen gençlerin merkezle irtibata geçebileceklerini bildirdiler.

(İrtibat Telefon: 0364 223 13 20)

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.