Zirai atıklara ‘dur’ denecek

İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Ömer Çatalpelit, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından “Tarım ve Hayvancılık Kullanılan Zirai ve Veteriner İlaç Atık Ambalajlarının Toplanması ve Bertarafı” (TAGİAB) projesi ile zirai ilaç atıklarına “dur” denileceğini ifade etti.

Çorum İl Genel Meclisinin bugünkü toplantısında geçtiğimiz ay Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na havale edilen “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarım ilaçlarının kullanım şartları, etkileri ve kullanım miktarları konularında çiftçileri bilinçlendirici ne gibi çalışmalar yapıyorlar? Tarımda kullanılan gübre-ilaç ambalajlarının insan ve hayvan sağlığına ne gibi etkileri olmaktadır? Tarımda kullanılan gübre-ilaç ambalajlarının toplanması ve bertarafı ile ilgili Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğinin ne tür çalışmaları bulunmaktadır?” konulu yazılı önergenin komisyon raporu okundu.

Komisyon adına raporu Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Ömer Çatalpelit, meclisin bilgisine sundu. Çorum’da 6 ayrı toplantıda 670 çiftçiye zirai atıklarla ilgili bilgilendirme seminerleri düzenlendiğini belirten Çatalpelit, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından hazırlanan TAGİAB projesinin detayları da paylaştı.

Çatalpelit, sunumunda şu ifadelere yer verdi:

“İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından üreticilerimize yönelik olarak, 2017 yılında bitki sağlığı uygulamaları çiftçi eğitim çalışmaları çerçevesinde, Çorum Ziraat Odası işbirliği ile Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Eğitimi yapılmıştır. Bu eğitim çerçevesinde çiftçiler bilgilendirilmiştir. Toplam 670 çiftçi ile 6 ayrı toplantı düzenlenmiştir. Bu başvuruların Bakanlığımız veri tabanına girişleri yapılmış Bitki Koruma Ürünü Kimliği çıkarılmıştır.

Bitkisel üretim sürecinde zararlı organizmalar nedeni ile kayıplar meydana gelmektedir. Bu itibarla, bitkisel üretim faaliyetlerinin önemli bir unsuru olan bitki sağlığı faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi için İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz ile üreticilerimizin, uyum halinde çalışması büyük önem arz etmektedir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üreticilerimizin bilgilendirilmesine yönelik eğitim ve yayım çalışmaları yürütülmüş olup çevre dostu tekniklerin ve metotların kullanılması hedeflenmiştir. Zirai mücadele uygulamaları, entegre mücadele prensiplerine göre yapılmaktadır.

Ayrıca, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, 24 köyde 519 çiftçimize yönelik toplantı yapılmış olup, bu toplantılarda bitki koruma ilaçlarının hazırlanması, hedefler ilk yardım tedbirleri, kalıntı kalibrasyon ve uygulama talimatları hakkında gerekli bilgilendirmelerde bulunulmuştur. Teknik personelimiz tarafından yapılan arazi çalışmalarında, zirai mücadele ilaçlarının boş ambalajlarını tarla kenarlarına ya da çeşme başlarına atmayarak insan ve hayvan sağlığını, doğayı ve çevreyi korumaları yönünde üreticilerimizin bilgilendirilmesine devam edilmektedir.

Tarımsal üretimde bilinçsiz ve aşırı miktarda kullanılan kimyasal gübre ve ilaçlarda çevre üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratmaktadır. Gübrelemenin çevre üzerine olan etkileri; toprak, su, hava ve bitki kalitesi üzerine olmaktadır. Tarımsal ilaçlar (pestisitler) insan yaşamı üzerinde ağız, deri ve solunum yoluyla olumsuz etkilere neden olmaktadır.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılmış olmasına rağmen, bilinçsiz üreticiler tarafından gübre ve ilaçlamadan sonra artan toz halindeki gübre ilaçların orijinal ambalajları dışında saklanması nedeni ile insan sağlığına zarar vermektedirler.

Gübre ilaç ambalajlarının toplanması ve bertarafı ile ilgili, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından “Tarım ve Hayvancılık Kullanılan Zirai ve Veteriner İlaç Atık Ambalajlarının Toplanması ve Bertarafı” (TAGİAB) projesi hazırlanarak Avrupa Birliği ENI Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği programına 31 Mayıs 2017 tarihinde sunulmuştur.

Sunulan proje ENI Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği Programı tarafından değerlendirme aşamasındadır. Projenin kabul edilmesi durumunda Şubat 2018 de yürütülmesine başlanacaktır. Toplam proje bütçesi 926.882,60 EUR. Birliğe düşen pay 399 918,30 EUR, bunun 31 993,47 EUR eş-finansmandır. Proje süresi 30 aydır.

Bu proje ile kırsal alanda yaşayan zirai faaliyette bulunan köy nüfusunun kullandıkları ilaçların (herbisit, fungisit, insektisit vb.) ve gübrelerin (azot, fosfor, potasyum vb.) ambalajlarının toprağa, yüzey suyuna ve yer altı suyuna olan zararlarına yönelik eğitimlerin verilmesi, bu yolla doğaya gelişi güzel atılmış bitkisel ve hayvansal ilaç kutularının ambalajlarının toplanmasını sağlamak, lisanslı tesislerde bertarafını sağlayarak yaşanabilir bir çevre için zirai faaliyeti sürdürülebilir toprakların ve içilebilir suların gelecek nesillere aktarılması hedeflenmektedir.

Projenin uygulanacağı pilot köyler: Merkez Köprüalan, Celilkırı, Deliler, Ömerbey ve Altınbaş köyleridir.”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.