Laçin’de Fırsat Var Projesi
Çorum’un Laçin Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından‘Fırsat Var’ adlı yeni bir proje başlatıldı.
Projeyle ilgili olarak tanıtım toplantısı düzenlendi.
Çorum Vali Yardımcısı ve Laçin Kaymakam Vekili Haldun Aksalman başkanlığında düzenlenen toplantıya Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Bayrak, ilçedeki kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Alagöz, Milli Eğitim Şube Müdürleri Sinan Güngör ile Erhan Yaşar, Laçin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram Hamgir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutu Fırat, Laçin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Özdemir, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Çorum İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın ve ilçe halkı katıldı.
Toplantıda proje hakkında kapsamlı bilgiler veren Laçin Halk Eğitim Müdür Bekir Özdemir, toplam 189 bin 884 Avro bütçeli projenin 12 ay süreyle devam edeceğini söyledi.
Özdemir, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi operasyonu kapsamında hazırlanan projenin Avrupa Birliği’nin desteğiyle finanse edileceğini kaydetti.
Bekir Özdemir projeyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Programın genel hedefi; özellikle dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonunu ve istihdam edilebilirliğini arttırmak, iş gücü piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak ve iş gücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engelleri kaldırmaktır,
Bu programın özel amaçları ise; ilçemizde, çanta imalatı, hediyelik mum üretimi, seracılık ve salma (Doğal) tavuk yetiştiriciliği konusunda mesleki eğitim yoluyla 60 dezavantajlı durumdaki kişinin iş gücü piyasasına erişimlerini sağlamak, en az %15’inin istihdamlarını gerçekleştirmektir.
Programın hedef kitlesinde AR-SU Özürlü Bakım Hiz. ve Özel Eğitim Gıda İnş.San.Tic.Ltd.Şti.(Çorum Laçin Bakım Merkezi ) ile Özel Bakım Merkezi, İlçedeki yoksullar ve yoksulluk riski altında bulunan kesim, Şiddet mağduru kadınlar ve özellikle çocuğunu yalnız büyütmek zorunda kalan ebevenyler bulunmaktadır.
Projenin yazıldığı 2013-2014 eğitim öğretim yılında, dezavantajlı kursiyerlerimizin sayısının yüksek olması ve çoğunluğunun da yoksul ve işsiz olması bizi bu projeyi yazmaya sevk etmiştir.
İlçemizdeki sorunlar incelenmiş ve şu üç ana başlık altında toplamak mümkün olmuştur;
1. Kamuya ve özel sektöre ait istihdam sağlayıcı herhangi bir fabrika ve atölyenin bulunmaması,
2. Kaymakamlık ,resmi kurumlar , Belediye Başkanlığı dışında ,kurumların bulunmaması,
3. Fakülte ve yüksekokulun bulunmaması,
4. Kamu ve özel sektöre ait banka bulunmamasıdır.
Projenin tasarımında projenin sürdürülebilirliği ortamının kalitesi ile devam ettirebilmek için Çamlıca METEM ile görüşmeler yapılmış, proje hedeflerinin bu kurumlar tarafından da benimsenmesi ve faaliyetlere dâhil olma düşüncesi ile projemize ortak olarak katılımı sağlanmıştır.
İştirakçi olarak ta Laçin Kaymakamlığı, Özel Bakım Merkezi, İlçe Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürlüğüdür.
Türkiye genelinde 2.000 proje başvuru yapmış, “Laçin’de fırsat var” Projesi kabul edilen 145 proje içerisine girerek 20 Ekim 2016 tarihinde sözleşme imzalanmıştır
12 ay sürecek olan ve toplam bütçesi 189.884,34 Euro olan projemiz kapsamında yürüteceğimiz faaliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz;
-Çanta imalatı atölyesi kurulup,15 bayana eğitim verilecektir.
-Hediyelik mum üretimi atölyesi kurulup,10 engelliye eğitim verilecektir.
-Toplam 1 da. alana kurulu sera yapılıp.20 yoksula eğitim verilecektir.
-Salma (Doğal) tavuk yetiştiriciliği eğitim merkezi kurulup, 15 yoksula Eğitim verilecek. Her biri 50 adet tavuk kapasiteli 10 m2 lik, 5 adet kümes yapılacaktır.
-60 dezavantajlıya ,1 hafta süreli “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ”verilecektir.
-KOSGEB desteklerinden yararlanılarak kendi işlerini kurabilmeleri için hedef gruba yönelik 24 saatlik “Girişimcilik Kursu” açılacaktır.
-Çanta imalatı ve hediyelik mum üretimi eğitimlerine katılan kişiler ile birlikte, 3 gün süreli “İstanbul Hediyelik Eşya, Reklam ve Promosyon Ürünler Fuarına” gidilecektir.
-Seracılık ve salma (Doğal) tavuk yetiştiriciliği eğitimlerine katılan kişiler ile birlikte, 3 gün süreli “Antalya Tarım Fuarına” gidilecektir.
-Engellilikle ilgili ayrımcılıkların mücadele ve önyargıların kaldırılması için, engellilerle birlikte farklı sektörlerde faaliyet gösteren 5 ayrı işletmeye 1er, 2 şer hafta süreli çalışma ziyaretleri düzenlenecektir.
-Proje hazırlığı ve uygulama süresince yaşayan gelişmeleri raporlayan “Proje Sonuç Kitabı ” hazırlanacaktır.
Proje ekibimiz; Tam zamanlı bir proje koordinatörü, bir proje koordinatör yardımcısı bir proje sekreteri,yarı zamanlı Muhasebeciyle birlikte toplam 4 personelden oluşmaktadır”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.