Ahmet Saatci ‘Donkişot Fransa’
Çorum Sağlık Sen Şube Başkanı Ahmet Saatci Fransa Meclisi Genel Kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin kabul edilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, karara sert tepki göstererek, “Donkişotluğun bu kadarına pes doğrusu Fransa” dedi.
Fransa’nın bu yasayla kendi ayağına kurşun sıktığını, kurşun yiyen bir ayakla da yürümek, yol almak ve ayakta durmanın mümkün olmadığını vurgulayan Ahmet Saatci, “Kendi meclisinde bile 577 milletvekilinden sadece 70’e yakının katılması meclisin bile bu işe Fransız kaldığını göstermektedir. İki maddeden oluşan ve 4 (dört) saat görüşülen teklif, katılan milletvekillerinin bile ancak çokluğu ile kabul edilebilmiştir” dedi.
Fransa’nın bu Donkişotluğu ilk olmadığını özellikle vurgulayan Saatci, açıklamasında şunları kaydetti:
“Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır'' ifadesi yer alan yasa teklifi Fransa parlamentosu tarafından, 29 Ocak 2001 tarihinde, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı. Ayrıca yine Fransa Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini de 2006 yılında onaylamıştı. Ancak ne hikmetse o zamanda Cumhurbaşkanı olan Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engelleyerek teklifin yasalaşmasını engellemişti.  Bu arada Fransa’daki Sosyalistler de, bu yasa teklifini 2012 Mayıs ayında senato gündemine getirmiş, ancak ezici bir çoğunlukla teklifin oylanma önerisi reddedilmişti. Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Şimdi Senato'nun onayı gerekiyor. Daha önceden bu teklifin senatoya gelmesini engelleyerek teklifi yasalaştırmayan Sarkozy bugün aynı teklif için ülkesinin ve halkının ticari kaybına ve zararına yol açacak bu yasayı sırf 2012 Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kullanmaya kalkması, bundan medet umması acizliğin, ezikliğin, bitmişliğin ifadesidir.
Sendika olarak her zaman ifade ettiğimiz şudur: “Kişisel hesaplar, menfaatler hiçbir zaman Devletin ve halkın menfaatlerine peşkeş çekilmemelidir. Devlet varsa vatan vardır. Devletin olmadığı yerde vatanı yaşatamazsınız. Onun için liderler, yöneticiler, kanaat önderleri, halkın önünde yer alanlar, sivil toplum örgütü yöneticileri ve sendika başkanları dürüstseler, samimi iseler, devletin ve halkın menfaatlerini kendi menfaatlerinin üzerinde tutmak zorundadırlar. Bu kalitede olanlar da her zaman takdir edilmeli ve desteklenmelidirler. Yoksa Sarkozy’e sorarlar 2006 yılında yasalaşmasına engel olduğunuz yasa teklifinin geçmesi için niçin bu kadar gözünüz karardı. Cezayir'de, Fransız yönetimi altında 1,5 milyon kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Türkiye'nin Ermeniler'e karşı soykırım yaptığını devletin en etkin organlarıyla iddia eden Fransa, söz kendisine geldiğinde soykırım bir yana, olaylardaki sorumluluğunu dahi kabul etmiş değildir. Paris hükümetine göre tüm bu olaylar tarihçilere bırakılmalıdır. Cezayir devlet başkanı Abdülaziz Bouteflika ise, Fransa’nın Cezayir'de sadece insanlara karşı değil, insanların kimlikleri ve kültürlerine karşı da bir soykırım uyguladığını bugün dile getirmektedir. Bu nedenle ülkeler kendi kirli geçmişlerini, başka ülkelere çamur atarak temizleyemezler. Bu konularda geçmişi en temiz ülkelerden biri Türkiye’dir, onun için kendi eteklerindeki pislikleri temizlemeyenlerin Türkiye’nin ismini ağızlarına alma hakları bile yoktur.
Sendika olarak diyoruz ki, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorun tarihçilere bırakılmalı, Fransa kendi işine bakmalıdır. Yapacak işleri kalmamışsa da geçmişiyle yüzleşmelidir”

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.