‘Hedef, sağlıklı ve mutlu Çorum’

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Çorum İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan “Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde İletişim ve Empatik Yaklaşım’ projesi uygulamaya konuluyor.

OKA’nın 2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Kalkınma Planı’nın 178. Maddesinde; sağlıkta insan gücünün, demografik gelişmeler ile uzun vadede ihtiyaç duyulacak yeni meslekler de dikkate alınarak nicelik ve nitelik olarak geliştirilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın 2013-2017 Stratejik Planında ise birey ve topluma erişilebilir, uygun, etkili ve etkin sağlık hizmetleri sunma amacına ulaşmak için sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini iyileştirmek; sağlıkta insan kaynaklarının dağılımını, yetkinliğini ve motivasyonunu iyileştirmeye devam etmek ve sağlıkta insan kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak gibi hedefler belirlendi.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü bu hedefler doğrultusunda insan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde koruyarak, sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve etkili çözümleri sunarak, herkesin sağlığının korunup geliştirildiği sağlıklı ve mutlu bir il olmayı kendisine misyon olarak belirledi.

Bu hedeflere yönelik olarak Çorum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık personelinin saygınlığını arttıracak eğitim ve bilgilendirme programları düzenleniyor.

OKA’nın açtığı teknik destek programına, “Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde İletişim ve Empatik Yaklaşım” konulu proje ile başvuran Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, destek programını almaya hak kazandı.

Kabul edilen projenin protokolü, OKA İl Koordinatörü Özgür Yalçın ve Çorum İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı arasında imzalandı.

Projenin amacı “Çorum merkez ve 13 ilçede görev yapan tüm sağlık çalışanlarına koruyucu sağlık hizmetlerinde etkili iletişim için gerekli olan; kendini ifade etme, dinleme, ikna ve empati kurma becerisi kazandırmak, kişisel farkındalığı artırmak, mesajların etkin iletilmesi, iletişim kopukluklarının azaltılması, aynı zamanda İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapısını, örgütlenişini ve sağlık hizmeti sunumunu hasta ve hasta yakını ile bir iletişim kanalı olarak geliştirmek” olarak açıklandı.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.