32 Çocuğa Bakım Hizmeti Veriliyor
Çorum İl Genel Meclisi Aile ve Engelliler Komisyonu Başkanı Arif Çamiçi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı 7 adet çocuk evinde 8-19 yaş aralığında 32 çocuğun bakım altında bulunduğunu bildirdi.
İl Genel Meclisi Başkanlığı'nca geçtiğimiz Aralık ayı toplantılarında Aile ve Engelliler Komisyonuna havale edilen, "aile yanında bakımın mümkün olmadığı durumlarda çocuklarımız çocuk evlerinde bakılmaktadır. İlimiz genelinde kaç tane çocuk evimiz var? Çocuklarımıza buralarda nasıl bir hizmet veriliyor? Çocuklarımıza ne gibi katkısı oluyor? Kaç çocuğumuz yararlanıyor? Yeterli midir? Ayrıca sevgi evlerimizde bakım ne şekilde yürütülmekte? Yararlanma şartları nedir?" şeklindeki araştırma dosyasının sonuçları açıklandı.
Aile ve Engelliler Komisyonu üyelerin yaptığı çalışmalar ve hazırladıkları rapor hakkında bilgi veren Komisyon Başkanı Arif Çamiçi, "Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi, Sevgi Evlerimizle koordineli bir şekilde hizmet vermektedir. Öncelikle Sevgi Evlerimizde bakım ve koruma altında bulunan psikolojik ve ruhsal durumu uygun, ev ortamına uyum sağlayabilecek, çocuklarımızın nakli Çocuk Evlerine yapılmaktadır" dedi.
Arif Çamiçi, açıklamasında şu bilgileri verdi:
"Komisyonumuzca yapılan çalışmalarda elde edilen bilgilere göre, korunmaya muhtaç çocuklara sağlanan hizmetleri, sosyal hizmetlerin temel alanlarından biridir ve çocuğun korunmaya muhtaçlık koşulu her ne olursa olsun ya da çocuk hangi ihtiyaçtan kaynaklanan nedenle koruma altına alınırsa alınsın, her çocuğun durumuna uygun bulunan hizmet modelinden faydalanmaya ve kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar korunmaya hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle korunmasız kalan çocuklar devlet tarafından koruma altına alınarak, onlara farklı bakım yöntemleri ile koruma sağlanmakta ve hizmet verilmektedir. Korunmaya muhtaç çocuklara verilen bakım yöntemleri esas itibariyle çocuğun aile ortamında korunmasına, koruyucu aile, evlat edindirme ve kurum bakımıdır. Kurum bakımından biri olarak bilinen çocuk evlerimizde kalan çocuklarımıza aile ortamına benzer yapı ve ilişki içerisinde sağlıklı ve kendine güvenen bireyler olarak büyümeleri ve topluma kazandırılmaları öncelikli hedefimizdir. Çocuklarımızın yemek ve temizlik işlerine yardım ederek, pazar-market alışverişlerine katılarak, komşuluk ilişkilerinin önemi ve gelişimi anlatılarak ve karşılıklı ziyaretlerde bulunarak, hayatın her aşamasında, insanlarla diyalog içerisinde olup hayata hazırlanması sağlanmaktadır. Bu nedenle çocuklarımıza hizmet veren bakım elemanlarının, hal, hareket ve tavırlarıyla, dış görünüşüyle çocuklarımıza rol model olabilecek eğitimli insanlar arasından seçilmiş olması, hizmet kalitemizi arttıracaktır. Ayrıca her evin bir grup sorumlusu, çocuklarımızın her biriyle özel olarak ilgilenip, psikososyal, ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayıp gerekli hassasiyeti göstermektedir.
Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi, Sevgi Evlerimizle koordineli bir şekilde hizmet vermektedir. Öncelikle Sevgi Evlerimizde bakım ve koruma altında bulunan psikolojik ve ruhsal durumu uygun, ev ortamına uyum sağlayabilecek, çocuklarımızın nakli Çocuk Evlerine yapılmaktadır.
Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, 26.12.2013 tarih ve 1355 sayılı onayı ile Kunduzhan Mahallesi, Kunduzhan Caddesi No: 3 adresinde faaliyet göstermektedir.
Müdürlüğümüze bağlı 7 adet çocuk evinde 8-19 yaş aralığında 32 çocuğumuz, bakım altında bulunmaktadır. Her evimizde 4 ya da 5 çocuğumuz kalmaktadır ve her evin bir grup sorumlusu (öğretmen, çocuk gelişimci) bulunmaktadır. 24 saat çalışma esasına dayalı olarak 3 bakım personeli dönüşümlü olarak görev yapmaktadır. Çocuk evlerimizi ve 2 tanesi erkek çocuk evi, 5 tanesi ise kız Çocuk Evi'dir. Toplamda 8 erkek, 24 kız çocuğumuz kalmaktadır. Çocuklarımızdan 12 tanesi ilkokula, 10 tanesi ortaokula ve 10 tanesi de lise öğrenimine devam etmektedir.
Çocuk evlerinde kalan çocuklarımızın moral ve motivasyonunu arttırmak, değişik kültürel yerleri gezdirmek ve sosyal ortam sağlamak amacıyla il dışına çeşitli yerlere geziler düzenlenmektedir. Ayrıca yıl içinde sinema, tiyatro, oyun aktiviteleri, piknik ve benzer aktiviteler düzenlenmektedir.
Çocuklarımızın hepsi örgün eğitime devam etmekle beraber takviye kurslara katılmaktadırlar. Ayrıca her çocuğumuzun yönlendirildiği ve devam ettiği sportif ve sosyal kurslar bulunmaktadır. Bunların dışında çocuklarımıza haftalık iki saat, İl Müftülüğümüzde görevli din görevlileri tarafından değerler eğitimi verilmektedir."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.