Gençlik Merkezinin 8 bin üyesi var

İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mustafa Alagöz, Çorum Mahmut Atalay Gençlik Merkezinin 8.000 üyesi bulunduğunu belirterek, "İlçelerdeki gençlik merkezimizin faaliyet alanları merkezdeki gençlik merkezimizde eşdeğerdedir. İlimizde mevcut Mobil Gençlik Merkezi bulunmamaktadır" dedi.

İl Genel Meclisinin geçtiğimiz Temmuz dönemi toplantılarında Gençlik ve Spor Komisyonuna havale ettiği, "Gençlik Merkezlerine üye olma şartları nelerdir? Gençlik Merkezlerinin faaliyetleri nelerdir? Çalışma saatlerinde kimlere hizmet verebilir? Çorum Mahmut Atalay Gençlik Merkezinden kaç öğrencimiz yararlanmaktadır? İlçelerdeki Gençlik Merkezlerinin faaliyetleri ne düzeydedir? Mobil Gençlik Merkezleri nasıl hizmet vermektedir?" şeklindeki araştırma önergesinin sonuçları açıklandı.

Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mustafa Alagöz, gençlik merkezlerinin oldukça faal olduğundan bahsetti.

Mustafa Alagöz, rapor hakkında şu bilgileri verdi:

"Gençlik Merkezlerinin Kuruluş Amacı:

Gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendirmek, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olmak, gençlik faaliyetlerini planlamak, programlamak, yönetmek, denetlemek, değerlendirmek ve geliştirmek amacı ile kurulmuştur.

Gençlik merkezlerinin amacı şunlardır;

- Gençlerin Atatürk ilkeleri doğrultusunda, ülkesine ve milletine yararlı, araştırıcı, yaratıcı, birleştirici, yeteneklerini geliştirmek ve toplumsal yaşama gönüllü olarak katılmalarını sağlamak,

- Gençlerin serbest zamanlarını ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamak, onları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek,

- Diğer illerdeki gençlik merkezi üyeleri ile birlikte projeler üreterek bu projeler aracılığı ile gençler arasında değişim programları yapılmasını sağlamak,

- Yurt dışı gençlik kuruluşları ile uluslararası değişim programları gerçekleştirmek,

- Gençlerin sosyal kişiliklerinin gelişmesine katkıda bulunarak, topluma uyumlu olmalarını sağlamak,

- Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle gençlerin ruh ve beden sağlıklarını korumak, ulusal birlik ve beraberlik duygularını güçlendirmek,

- Gençlerin kültürel ve psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak, bireysel ve toplumsal ilişkilerinde sağlıklı ve dengeli kişilik geliştirmelerine katkıda bulunmak ve onları zararlı alışkanlıklardan korumak,

- İlgi ve yetenekleri doğrultusunda bilgi ve becerilerini artırmak,

- Gençlerin sorunlarına yardımcı olmak, rehberlik ve danışmanlık yapmak,

- İl düzeyinde yapılacak olan gençlik organizasyonlarında diğer gençlik kuruluşları ile koordinasyonu gerçekleştirme

Gençlik Merkezlerine Üye Olma Şartları Nelerdir?

Gençlik merkezlerine üye olacaklarda aranan şartlar şunlardır;

- 7 -29 yaşları arasında olmak,

- 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı veya örneğini getirmek,

- Gençlik merkezinden alınacak başvuru formunu eksiksiz doldurup imzalamak.

Gençlik merkezi faaliyetlerine ilgi ve istek olması durumunda, 12 yaşından küçük 24 yaşından büyük olanların da yarışmalardan muaf olmak kaydıyla üye kayıtları yapılabilir. Ancak 7 yaşından küçük 29 yaşından büyüklerin kaydı yapılmaz.

18 yaşından küçük olup gençlik merkezine üye olmak isteyenlerin, velileriyle birlikte gelmeleri ve başvuru formundaki ilgili bölümün veliler tarafından doldurulması gerekir.

Üye olacak gençten üyelik ücreti alınmaz, ancak katılacağı faaliyetlerin giderleri için il müdürlüğünün belirleyeceği miktarda katılım payı alınabilir.

Gençlik merkezi üyelerine fotoğraflı birer üye kimlik kartı verilir.

Gençlik merkezimizin çalışma saatleri gençlerin serbest zamanlarında gelebilecekleri zaman aralığındadır. Çorum Mahmut Atalay Gençlik merkezimizin 8.000 üyesi bulunmaktadır. İlçelerdeki gençlik merkezimizin faaliyet alanları merkezdeki gençlik merkezimizde eşdeğerdedir. İlimizde mevcut Mobil Gençlik Merkezi bulunmamaktadır."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.