Çorum İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, internet cafelerin daha sık denetlenmesini istedi.
İl Genel Meclisi Başkanlığınca geçtiğimiz Şubat dönemi toplantılarında Gençlik ve Spor Komisyonuna havale edilen, "Gençlerin uğradıkları yerlerin başında internet cafeleri gelmektedir. İnternet cafelerin inceleme denetimleri ne sıklıkta yapılmakta? Kamera zorunluluğu var mı? Uygulanıyor mu? Bilişim suçları amirliği bu konuda ne gibi önlemler alıyor?" şeklindeki araştırma önergesinin sonuçları, meclis üyeleriyle paylaşıldı.
Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, Çorum'daki internet cafelerde genel olarak kurallara uyulduğunu, ancak cafelerin hijyenik ortam konusunda eksikliklerinin olduğunu belirterek, daha sık denetleme yapılması gerektiğini kaydetti.
Ahmet Tuna, açıklamasında şu bilgileri verdi:
"Komisyonumuzun yaptığı araştırma sonucunda elde ettiği bilgilere göre; internet salonlarında bulunan bilgisayarlarda bilgi ve beceri artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki oyunların oynatılması serbesttir. Bu işyerlerinde, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel güvenliğe ve genel ahlaka zararı dokunacak internet sayfalarına erişimin sağlanması yasaktır. Bu sayfalara girilmemesi için bilgisayarların bu tür yayınları yapan sayfaların kapatılmasını sağlayacak güncel filtre yazılımlarının kullanımı zorunludur. 11/04/2013 tarih ve 2013/06 sayılı Valilik Çorum ili sınırları içerisinde kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması amacıyla umuma açık istirahat ve eğlence yerlerine kamera takılmasına dair kararı neticesinde internet kafelerde de suçun önlenmesi ve aydınlatılması amacıyla kamera takılması zorunludur ve bu karara riayet etmeyenlere 5326 sayılı kabahatler kanununun 32 nci maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanır. 2559 sayılı polis vazife ve salahiyet kanununun madde 8 (değişik: 24/11/2004-5259/3 md.) Polisçe kati delil elde edilmesi) devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzenine, genel güvenliğe ve genel ahlaka zararı dokunacak oyun oynatılan, temsil verilen, film ve video bant gösterilen yerler ile internet üzerinden yapılan yayınlara izin verilen yerler, mahallin en büyük mülki amiri tarafından otuz günü geçmemek üzere geçici süreyle faaliyetten men edilir. Bu maddede yazılı fiiller sebebiyle 1 yıl içinde üç defa faaliyetten men edilen işyerlerinde, bu fiiller tekrar işlendiği takdirde işyeri açma ve çalışma ruhsatları, mahallin en büyük mülki amirinin bildirimi üzerine, belediye veya il özel idaresi tarafından 5 iş günü içinde iptal edilir. Denetimler, Valilik Bilgi İşlem, Emniyet ve Belediye personeli tarafından haftanın bir günü olmak üzere her hafta yapılmaktadır.
Sonuç olarak yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde internet cafelerde kamera sistemleri zorunlu olduğunu ve kameraların var olduğunu yerinde gördük yalnız hijyenik ortamlara pek dikkat edilmediği, kurallara kısmen uyulduğu bazı internet salonlarında bulunan kabinler yüksek olması ve insanların görünmemesi dikkatimizi çekmiştir komisyonumuz çocuklarımızın nezih bir ortamda olmaları ve yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyulması için internet cafelerin daha sık denetlenmesinin uygun olacağını düşünmektedir."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.