Kamu Sen Şehitleri Andı
Türkiye Kamu Sen Çorum İl Temsilciliği tarafından Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir program düzenledi.
Turgut Özal İş Merkezi’ndeki Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen programa MHP Çorum İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Kamu Sen Çorum İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın ile birlikte Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların Çorum’daki şube başkan ve yöneticileriyle ile birlikte vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Selim Aydın, Çanakkale Savaşı’nın Türk milletinin yok olma- var olma mücadelesi olduğunu belirterek, “bu mücadeleyi kazanmanın şuurunda olan Türk milleti; doktoru, öğretmeni, öğrencisi, çiftçisi, esnafı her meslekten, her yaştan bu savaşa katılmış ve topyekun mücadelenin destanını yazmışlardır” dedi.
Türk milletinin bundan 102 yıl önce Türkmeni ile Kürdü ile, Çerkezi ile Gürcüsü ile topyekun yaratılışındaki büyük güç ile emperyalizme unutamayacağı bir ders verdiğini kaydeden Selim Aydın konuşmasında şöyle dedi:
“Bu ders, Türk’ün dünyaya verdiği bir derstir. Zira bu zaferle sadece Anadolu kurtulmamış, tüm mazlum milletlere bir reçete olmuştur.
Çanakkale Türk’ün; Haçlı sürülerine karşı iman, cesaret ve eşsiz bir fedakarlık örneğiyle kazandığı zaferdir. Bu zafer Balkan yenilgisinden sonra Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyduğu milli ruh ve heyecanın ayağa kalkışıdır. Çanakkale’den başlayarak tüm İslam coğrafyasını işgal edip müstemleke yapma girişiminin imanlı göğüslerde paramparça edilmesidir.
Bizim çok sıklıkla kullandığımız bir tabir vardır. “Türk, bin yıldır bu topraklarda haça vuran hilalin adıdır.” Bin yıldır bu pahalı ve aziz coğrafyada Türk; sadece İlayı Kelimetullah ülküsünü yerleştirmek ve yaymakla kalmamış; dünyanın tüm mazlum ve sömürge milletlerine pratiğini yaparak rehberlik etmiştir. İşte biz bugün de bu kaygıyla, bu ızdırapla, bu ülküyle El Bab’dayız, Bayır Bucak’dayız, Cerabluus’dayız… Sayın vekilimiz Ruhi Ersoy’un dediği gibi; ‘Dün oralarda ne işimiz vardıysa bugün de, o işimiz var, diye oralardayız’.
Türkiye Kamu-Sen’in dayandığı kök, uzandığı dallar ve ülküsü Çanakkale ruhunu ayakta tutma mücadelesidir. Bunun için Türk aile yapısını yozlaştırmaya yönelik saldırılara, gençliğimizi milli kültür şuurundan uzaklaştırma planlarına karşı sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye Kamu-Sen, Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’mızda; “ Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son Ocak! “ diye tarif ettiği adreslerden biridir.
Türkiye Kamu-Sen’in vermiş olduğu kutlu mücadele ilhamını; Çanakkale ruhu ve tarihimizin altın sayfalarından almaktadır. Bu münasebetle Türkiye Kamu-Sen Çanakkale Zaferine ithafen; şiir, kompozisyon ve resim yarışması düzenlemiştir.
Bu etkinliği yapmamızda ki temel amaç; Türk çocuğuna her 18 Mart’ta Çanakkale şuurunun aşısını yapmaktır.
Evet… Çanakkale ruhu diyoruz. Bu ruh, dediğimiz gibi mazlumun topyekun zalime baş kaldırmasıdır; bu ruh, Türkmen Kürt Çerkez ayırmadan tüm Türk Milletinin yüreğinin topluca atmasıdır. Yürekler topluca atmasaydı, imanlar birbirine yaslanıp omuz omuza çarpışmasaydı hiç Çanakkale ruhu olur muydu?
İşte 15 Temmuz da milli birliğimize ve egemenliğimize kast edenlere karşı da bu millet topyekun bir olmuş ve yeni bir ruh oluşturmuştur. Kimi zaman 15 Temmuz ruhu, kimi zaman Yenikapı olarak adlandırılan bu ruh da bir milli birliğin ve mücadelenin ürünüdür. "Çanakkale ruhuda; birlik demektir, beraberlik demektir, millet ve vatan için yek vücut olmak demektir. Bu söylemleri dilinden düşürmeyen yetkilileri, kamudaki ayrımcılığa ve ötekileştirmeye son vererek Çanakkale ruhuna, saygı göstermeye çağırıyorum."Hepimizin malumu üzerine; ruhi muhtevasını koruyan ruh yaşar. Ruhi muhtevasını, aslını, aslolma amacını kaybeden ruh yaşamaz ve sadece dillerde laf diye kalır.
Bu vesile ile, kutlu vatan topraklarında huzur içinde yatan ve bizim varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o meçhul kahramanların aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yâd ediyorum.
Bu zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçikleri bir kez daha minnetle, şükranla anıyorum.
Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş evlatlarımıza ve kahramanlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun”
Yapılan konuşmaların ardından Türkiye Kamu Sen tarafından düzenlenen “Milli Birlik ve Vatan Sevgisi’ temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.