Çorum İl Genel Meclisi Araştırma ve Geliştirme (ARGE) Komisyonu Başkanı Ramazan Kelepircioğlu, bazı köylerde bulunan pazarlar sayesinde kadınların gıda ürünü veya el işi ürünlerini pazarlama imkanı bulduğunu belirterek, bu tür pazarların artırılmasını talep etti.
Kelepircioğlu, "Bu pazarlarda ürünlerini daha iyi sergileyecek ve pazarlayacaklardır. Böylece hem kendi aile bütçelerine katkı sağlayacaklar hem de ekonominin canlanmasına katkı sağlayacaklardır. Tüketicilerde daha organik daha sağlıklı ve doğal ürünleri doğal ürünleri bu pazarlardan alacaklardır" dedi.
İl Genel Meclisi Başkanlığınca geçtiğimiz Aralık ayı toplantılarında Araştırma ve Geliştirme Komisyonuna havale edilen, "İlimiz ve ilçelerimizde yaşayan ailelerimizin kendi işini kurması, halkımızın üretime yönlendirilmesi, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi, organik ürün üretiminin çoğaltılmasına katkı sağlanması maksadı ile uygun olan yerlerde köylü pazarları oluşturmak için İl Özel İdaresinin imkanları ölçüsünde neler yapılabilir?" şeklindeki araştırma önergesinin sonuçları açıklandı.
Komisyonun yaptığı çalışmalar ve hazırladığı rapor hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Komisyon Başkanı Ramazan Kelepircioğlu, köylülerin ve özellikle kadın girişimcilerin, köylü kadınların el emeği göz nuru ile işledikleri, yetiştirdikleri ve ürettikleri yöresel ürünlerinin sergileneceği ve satışının yapılacağı mekanlara, tezgahlara kısacası bir köylü pazarına ihtiyaç duyduklarını anlattı.
Kelepircioğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi:
"Bu pazarlarda ürünlerini daha iyi sergileyecek ve pazarlayacaklardır. Böylece hem kendi aile bütçelerine katkı sağlayacaklar hem de ekonominin canlanmasına katkı sağlayacaklardır. Tüketicilerde daha organik daha sağlıklı ve doğal ürünleri doğal ürünleri bu pazarlardan alacaklardır.
Bu pazarın canlı örneği İskilip ilçemiz Kurusaray köylü pazarıdır. Bu pazar 1985’li yıllarda kurulmuş olup günümüze kadar canlılığını korumaktadır. Bu pazara her Cumartesi İskilip ilçemizden ve civardan 28 köyümüz ve diğer ilçelerden gelerek alışveriş yapmaktadır. Pazarda yöresel ürünler yanında sebze, meyve, konfeksiyon ve canlı hayvan pazarı bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında daha canlı ve hareketlidir. Doğal besi yapıldığından dolayı özellikle Kurban Bayramında ilçe içinden ve dışından kurbanlık almak için gelenler olduğu belirtilmiştir. Pazarın etrafı beton duvarla çevrilmiş olup, hayvan pazarı için ayrı bir yer oluşturulmuştur. Hayvanların bağlanacağı yerler basit inşaat demiriyle yapılmış olup çok yetersizdir. Özellikle kış aylarında çok sıkıntı çekmektedirler. Pazarın bir kısmının kilit taşları yetersiz olup eksikleri en kısa zamanda tamamlanmalı, lavabo ve tuvaletlerde yetersizdir. Bu sorunları da en kısa zamanda bütçe imkanları doğrultusunda çözmeliyiz. Pazarın işletmesi köy muhtarlığı tarafından yapılmakta olup pazarda sergi açanlardan işgaliye ücreti alınmakta olup bu da köy bütçesine gelir sağlamaktadır. Fiziki şartların iyileştirildiği zaman pazarın cazibesinin artacağı ve civar köylerde yetiştirilen ürünlerin pazarlanması ve satışının daha iyi olacağı, yöre halkına katkı sağlayacağı inancındayız.
Başka bir örnekle Sungurlu ilçemizde Kavşut köyünde özellikle yaz aylarında kurulan meşhur on dilim kavunumuzun pazarlandığı Kavşut köylü pazarıdır. Bu pazarda özellikle Karadeniz bölgesine, Ankara yöresine, ilimiz ve ilçelerimize kavun satışı yapılmaktadır. Buraya da imkanları doğrultusunda köylü pazarı yapılması kavun satışının yanında yöresel ve hayvansal ürünlerinin satışının yapılacağı bir köylü pazarı kurulmasını meclisimizin takdirlerine sunuyoruz.
Diğer bir örnekte Ortaköy ilçemizde İncesu köyü pazarımız vardır. İl Özel İdaremizin katkılarıyla Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından en kısa zamanda yapılacaktır. Halen Pazar günleri yöresel ürünlerimizin satışı yapılmaktadır.
Bayat ilçemiz Ahacık köyü 1840 nüfusu vardır, Çukuröz köyü ve Yoncalı köylerinin tam ortasında bulunan Ahacık köyümüze de bir köylü pazarı yapılması istenilmektedir. Kargı ilçemiz Hacıhamza köyü tüzel kişiliği bünyesinde bulunan dükkanlarının, mescidinin bakım onarımın yapılmasıyla birlikte köylü pazarının yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Bu köyümüzün konumu da çok uygundur. Anayol üzerindedir.
Sonuç olarak diyebiliriz ki İl Genel Meclisi olarak köylerimize çok büyük hizmetler yaptık, ilköğretim okulları, altyapı tesisleri, içme suyu tesisleri, asfalt ve stabilize yol çalışmaları, kilitli beton parke taşı, çocuk oyun grupları vs. önümüzdeki dönemlerde de bütçemizin imkanları doğrultusunda yöresel ürünlerimizin sergilenip satışının yapılacağı minyatür kullanışlı köylü pazarlarına ihtiyacımız vardır. Bunların fizibilite çalışmalarının İl Özel İdaremiz tarafından yapılıp özellikle il ve ilçelerimizde şehir giriş ve çıkışlarına uygun olan yerlere köylü pazarlarının yapılmasını meclisimizin takdirlerine arz ederiz."

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.