Türk Halkı
Demokrat Eğitimciler Sendikası kuruluşu olan DESAM (DES Stratejik Araştırmalar Merkezi) tarafından yapılan araştırma ile Türk halkının "Yerli Dizi" hastası olduğunun gözler önüne serdiğini belirten Demokrat Eğitimciler Sendikası İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın, “ Türk halkı dizilerle örülmüş bir dünyada yaşıyor.” dedi.
 Kenan Taşkın açıklamasında şöyle söyledi: “1309 kişinin katıldığı ankete, Türk halkının televizyon kültürünü ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 62.7'si erkek olurken yüzde 9.5'i ilkokul mezunu, yüzde 67.4'ü lise mezunu, yüzde 19.2'si üniversite mezunu, yüzde 3.9'u ise lisansüstü mezunu. Ankete göre Türk halkının yüzde 29.6'sı günde en az 5 saat televizyon izlerken, yüzde 25.3'ü en az 3 saat, yüzde 19.1'i en az 2 saat, yüzde 17.3'ü ise 5 saatten fazla televizyon izliyor. Ankete göre Türk halkının yüzde 27.2'si "yapacak başka işi olmadığı" için televizyon karşısına geçerken yüzde 24.1'i ise gündemi takip etmek için televizyon izliyor. Eğlenmek için televizyon izleyenlerin oranı yüzde 18.7 olurken dinlenmek için izleyenlerin oranı ise yüzde 16.4 oldu.”
Anketin en ilginç sonuçlarından biri ise Türk halkının yerli dizi hastası olduğunu gözler önüne serdiğini ifade eden DES İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın, araştırmaya göre Türk halkının yüzde 39.8'i yerli dizi izlemek için televizyon karşısına geçtiğini söyledi. Taşkın açıklamasına şu cümlelerle devam etti: “Halkın yüzde 9.1'i haberleri izlemek amacıyla televizyon karşısına geçerken yüzde 7.7'si yarışma programları, yüzde 7.2'si magazin programları, yüzde 5.4'ü film, yüzde 5.3'ü spor programları, yüzde 5.2'si müzik-eğlence programları, yüzde 4.6'sı ise kadın programları izlemek için televizyon karşısına geçiyor. Araştırmaya göre halkın yüzde 59.3'ü gibi büyük bir kısma da beğendiği dizileri düzenli olarak takip ediyor. Halkın yüzde 38.2'si dizileri konusuna göre seçerken, yüzde 22.1'i başrol oyuncusuna göre, yüzde 22.5'i ise yayınlandığı karala göre seçiyor. Ankete göre halkın yüzde 57.2'si televizyon izlemenin kendisini geliştirmediğini düşünürken, haber programlarının içeriğinin ise birbirinin aynı olduğunu düşünüyor. Halkın yüzde 34.7'si tüm kanallardaki haber programlarının içeriğinin aynı olduğunu düşünürken, yüzde 26.2'si duygu sömürüsü yapıldığını, yüzde 13.5'i magazin ağırlıklı programlar olduğunu düşünüyor. Halkın yüzde 64.8'i televizyon haberlerinin yeterince bilgi ve gerçekleri yansıtmadığını düşünürken yüzde 9.2'si ise bu konuda kararsız.”
Türk halkının yüzde 23.2'si magazin programlarının gerekli olduğunu düşünürken yüzde 44.2'si ise izlediği yarışma programlarına oy vermek için SMS attığının altını çizen Kenan Taşkın, “Türk halkı bir televizyon programında özellikle eğlendirici olması özelliğini arıyor. Halkın yüzde 37.6'sı bir programın eğlendirici olmasını ararken yüzde 34.8'zi hem eğlendirici hem de eğitici olmasını arıyor. Yüzde 13.8'i ise öncelikli olarak eğitici olması özelliğini arıyor. Türk halkının yüzde 40.3'ü gibi büyük bir kısmı televizyonlardaki şiddet içerikli görüntülerden rahatsız duyarken yüzde 16.9'u çıplak görüntülerden, yüzde 16.3'ü ise magazin programlarından rahatsız oluyor. Araştırmaya göre halkın büyük bir bölümü ise dini içerikli programlar ve öğüt verici programları izliyor. Halkın yüzde 38.8'i bu tür programları sürekli izlerken yüzde 26.8'i ara sıra izliyor. Hiç izlemeyenlerin oranı ise yüzde 22.1.” dedi.
Konuyla ilgili anketi, “Türkiye kitap okuma alışkanlığında Libya, Tanzanya, Fildişi gibi ülkelerinde arasında bulunduğu 173 ülke arasında 86’ıncı sırada yer almaktadır. Türk halkı kitap okumuyor ama günde 5 saat televizyon izliyor” şeklinde değerlendiren DES İl Eğitim Sekreteri Kenan Taşkın, “Türk halkı televizyon seyretmeyi, birkaç şarkıcının özel hayatını, futbolcuların şeceresini, sanatçıların künyesini öğrenmeyi o denli abartmış ki, değil kitap okumayı, ciddi televizyon programlarını dahi izlemiyor. Magazin, futbol, eğlence, sosyete, yerli dizi vb programlara saatlerini ayıran ama kitaplara zaman ayıramayan bir halkımız var. Bu vahim durumun müsebbibi tabi ki yıllardır süregelen baştan savma eğitim politikaları, neoliberal ekonomik politikalar, sosyal ve kültürel alandaki kalitesiz, derinliksiz ve öykünmeci icraatlar bu karamsar fotoğrafı daha da tetiklemektedir” dedi.

Yayla Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.